سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

سورنا پس از ۱۱ سال بازنشسته می شود

لحظه شماری برای ورود پایانه شناور جدید صادرات نفت به خلیج فارس /سورنا پس از ۱۱ سال بازنشسته می شود

تا پایان امسال با ورود پایانه شناور صادراتی خلیج فارس به منطقه بهرگان، پایانه شناور صادراتی سورنا برای تعمیرات اساسی به خشکی اعزام می شود.

احمد میرزاییان؛ رییس پایانه شناورصادراتی سورنا در شرکت فلات قاره ایران، در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با بیان این مطلب، افزود: تعمیرات و رفع مشکلات پایانه شناورسورنا نیاز به توقف کار دارد و به همین منظورشرکت نفت فلات قاره قرارداد ساخت یک FSU جدید را در سال ۱۳۸۷ با یک شرکت آسیایی منعقد کرد.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی تعمیرات سورنا توسط شرکت های داخلی در حال انجام است، گفت: پایانه شناور صادراتی سورنا پس از تعمرات به عنوان جایگزین پایانه شناورصادراتی خلیج فارس مورد استفاده قرارخواهد گرفت.

میرزاییان در مورد نحوه عملیات دریافت و صادرات نفت پایانه شناور صادراتی سورنا، توضیح داد: به دلیل کیفیت فیزیکی نفت خام میادین سروش ونوروز(نفت سنگین ودرجه ویسکوزیته بالا) ارسال نفت خام این دو میدان برای فراورش وصادرات با استفاده از پایانه شناور سورنا انجام می شود.

وی تاکید کرد: پایانه شناور سورنا به منظورذخیره سازی وصادرات نفت خام  سکوی های سروش و نوروز، حدود ۱۱ سال پیش در دریا مستقر شد.

میرزاییان با بیان اینکه پایانه شناور صادراتی سورنا، بخشی از تأسیسات دائمی مجتمع بهره برداری سروش و نوروز است، گفت: سورنا برای تغییر کاربری از نفتکش به شناور، مورد طراحی مجدد قرارگرفت به طوری توانست بیش از ۱۰ سال بدون نیاز به تعمیرات اساسی، خارج ازمیدان سروش دردریا استقراریابد و وظایف محوله را انجام دهد.

رییس پایانه شناور صادراتی سورنا، با بیان اینکه پایانه شناور صادراتی سورنا دارای ۵ مخزن نفت است، گفت: بزرگترین مخزن این پایانه شناور حدود ۲۵۰ هزار و کمترین مخزن حدود ۱۲۰ هزار بشکه ظرفیت دارد و چیدمان این مخازن در ۳ ردیف طولی و ۷ ردیف عرضی قرار گرفته است.

وی توضیح داد: نفت خام سروش ونوروز جداگانه واز طریق دو خط لوله ۱۶ اینج به فاصله ۵ کیلومتر وارد پایانه شناور سورنا و درمخازن نفتی آن ذخیره می شود.

میرزاییان تصریح کرد: پایانه شناور صادراتی سورنا قابلیت نگهداری نفت میادین سروش و نوروز را به صورت جداگانه دارد و در یک زمان می تواند ۲ نوع عملیات دریافت و صادرات نفت را انجام دهد.

وی حداکثر ظرفیت پایانه شناور صادراتی سورنا را حدود ۲ میلیون و ۲۰۰ بشکه اعلام کرد و افزود: این حجم از نفت در ۲۱ مخزن با حجم های متفاوت ذخیره می شود.

میرزاییان توضیح داد: پایانه شناور صادراتی سورنا توسط برجک متحرک در قسمت پاشنه (Turret) در مقابل شرایط جوی، برای ایمن سازی خود، می تواند آزادانه وتا ۳۶۰ درجه با توجه به جهت جریان آب وباد بدورخود بچرخد.

وی افزود: محور ثابت Turret با ۸ زنجیر قوی بطول ۵۴۷ متر وقطر ۱۱۱ میلی متر در بستر دریا لنگر شده است.

میرزاییان با اشاره به مشخصات پایانه شناور سورنا، گفت: طول کلی پایانه شناور سورنا با احتساب TURRET، ۳۷۲ وعرض آ ن ۵۵ متر و ۳۰ متر ارتفاع مخازن است.

رییس پایانه شناور صادراتی سورنا اظهار کرد: استفاده از FSU روش مرسوم در دنیا محسوب می شود و در دریایی شمال و خلیج مکزیک، خلیج فارس وآفریقا به تعداد زیادی وجود دارد که تمامی عملیات تولید، ذخیره سازی و صادرات نفت را در دریا انجام می دهند.

وی تصریح کرد: جداسازی آب، نمک و گاز و رساندن نفت به حد استاندارد برای صادرات در سکوهای سروش و نوروز انجام می شود پس از آن به سورنا برای ذخیره و صادرات منتقل می شود.

حدود ۳٫۵ میلیون بشکه نفت از پایانه سورنا در ماه صادر می شود

میرزاییان صادرات پایانه شناور صادراتی سورنا را به طور متوسط ۳٫۵ میلیون بشکه در ماه اعلام کرد و افزود: برنامه های صادرات نفت دردوره زمانی یک ماهه از سوی امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران به این پایانه اعلام می شود و در این برنامه مشخص است که این پایانه در چه زمانی و با چه حجمی به کدام کشور باید نفت صادرات کند.

وی ادامه داد: نفت از سورنا به کشورهای مختلف؛ هند، کره،ژاپن، ایتالیا، اسپانیا و چین صادر می شود.

رییس پایانه شناور صادراتی سورنا، تعداد نیروی انسانی مشغول به کار را در این پایانه حدود ۶۰ تا ۷۰ نفر عنوان کرد.

وی با بیان اینکه سورنا مخلوطی از سیستم های قدیمی و جدید است، گفت: تولید و صادرات نفت هیچ گاه از پایانه شناور صادراتی سورنا متوقف نشده است.

میرزاییان تصریح کرد: نیروی برق مورد نیاز پایانه شناور سورنا توسط یک توربوژنراتور بخار به قدرت ۱٫۵مگاوات و دو دیزل ژنراتور هرکدام به قدرت ۱٫۳ مگاوات تأمین می شود.

رییس پایانه شناور صادراتی سورنا با اشاره به سیستم اندازه گیری موجودی نفت خام مخازن در این پایانه، توضیح داد: اندازه گیری موجودی نفت خام مخازن پایانه سورنا، توسط یک سیستم راداری انجام شده واطلاعات لازم به یک کامپیوتر منتقل می‌شود.

وی افزود: این کامپیوتر به کامپیوتر دیگری که به صورت On line نیروهای فیزیکی وارده به پایانه را محاسبه کرده (نیروهای Shear force وBending moment) و کارکنان مربوطه می‌توانند در هر حالت خطرات واسترس‌های فیزیکی وارده به سازه‌ها را برآورد کرده وبا نقل وانتقال داخلی نفت بین مخازن از حوادث احتمالی جلوگیری کنند.

 میرزاییان همچنین در مورد سیستم انداره گیری نفت خام صادراتی گفت: پایانه شناور سورنا، مجهز به سیستم اندازه گیری نفت خام صادراتی به صورت کامپیوتری بوده (Fiscal Metering Skid) بوده که مقدار استاندارد نفت خام ارسالی به نفتکش خریدار همراه با مشخصات فیزیکی آن را اعلام می‌کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۰۱۹۶۵ بازدید