سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

۹۶ هزار نقطه از میدان نفتی اهواز آزمایش می شود

آغاز عملیات بزرگ لرزه‌ نگاری ۳‌ بعدی در اهواز پس از ۵۲ سال/۹۶ هزار نقطه از میدان نفتی اهواز آزمایش می شود

عملیات لرزه نگاری سه بعدی میدان نفتی اهواز در حوزه شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با اعتباری در حدود ۵۵۰ میلیارد ریال آغاز شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران،عملیات بزرگ لرزه نگاری ۳ بعدی از روز گذشته (۱۷ دی ماه) با حضور دکتر هرمز قلاوند مدیرعامل، مدیران تولیدو امور فنی شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون و مدیرعامل شرکت ژئوفیزیک دانا آغاز شد.

هرمز قلاوند؛ مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب، لرزه نگاری سه بعدی میدان اهواز را رویداد بزرگی خواند و گفت: میدان اهواز یکی از بزرگ ترین میدان های نفتی کشور است و حدود ۷۰ کیلومتر طول و ۴ تا ۵ کیلومتر عرض دارد و برای نخستین بار است که عملیات لرزه نگاری سه بعدی در این میدان انجام می شود.

وی ادامه داد: این میدان دارای ۳ مخزن آسماری، بنگستان و خامی است که مخازن آسماری و بنگستان نفتی و روزانه حدود ۸۰۰ هزار بشکه نفت از آنها استخراج می شود.

قلاوند با بیان این که تا کنون در میدان اهواز لرزه نگاری ۳ بعدی انجام نشده است، اظهار داشت: امیدواریم انجام این عملیات به کشف ساختار های جدید زمین شناسی و افزایش حجم ذخایر این میدان مهم منجر شود.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب افزود: عملیات لرزه نگاری ۳ بعدی میدان اهواز با اعتبار ۵۵۰ میلیارد ریال در مدت زمان ۲۴ ماه انجام می شود و امیدواریم با تلاش پیمانکار پروژه، مدت زمان انجام آن کاهش یابد.

وی با اشاره به توانمندی های شرکت ژئوفیزیک دانا که اجرای این پروژه را عهده دار است، گفت: انجام پروژه بزرگ لرزه نگاری ۳ بعدی میدان اهواز توسط یک شرکت برتر داخلی بیانگر توان و تخصص شرکت های ایرانی برای اجرای پروژه های بزرگ ملی است و نتایج این پروژه در راستای حفظ و افزایش توان تولید کاربرد دارد.

قلاوند تاکید کرد: در این پروژه کیفیت داده های لرزه نگاری از اهمیت بالایی برخوردار است که این موضوع باید مورد توجه پیمانکار و ناظران پروژه در شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب واقع شود.

وی با بیان این که داده های لرزه نگاری و تفسیر آنها جزو مطالعات پایه ای برای توسعه میدان محسوب می شود گفت: این داده ها در تعیین ساختارهای جدید مخزنی اهمیت دارد و به عنوان نمونه تفسیر اطلاعات لرزه نگاری میدان زیلایی در سال جاری منجر به کشف ۷ ساختار جدید زمین شناسی شد و وجود ذخایر گازی در ۲ ساختار آن اثبات شد.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در ادامه به وجود مشکلات احتمالی در اجرای عملیات لرزه نگاری ۳ بعدی میدان اهواز اشاره کرد و توضیح داد: وجود تاسیسات صنعتی و شهری، اراضی کشاورزی و وجود معارضان ممکن است در سرعت بخشی به اجرای پروژه تاثیر گذار باشد که انتظار داریم مسئولان استان خوزستان در اجرای این پروژه مهم همکاری ویژه ای داشته باشند.

در این مراسم همچنین محسن دانش خواه؛ مدیرعامل شرکت ژئوفیزیک دانا گفت: گروه شرکت های دانا انرژی به بزرگ ترین مجموعه بخش خصوصی کشور در زمینه بالادستی صنعت نفت تبدیل شده است و اجرای پروژه های مهمی را در این صنعت بر عهده دارد.

وی افزود: حفاری در میدان گازی پارس جنوبی، انجام عملیات لرزه نگاری ۳ بعدی و ۲ بعدی در مناطق مختلف کشور و پردازش و تفسیر داده های لرزه نگاری از جمله توانمندی های شرکت دانا انرژی است.

وی ادامه داد: شرکت ژئوفیزیک دانا که زیر مجموعه شرکت دانا انرژی است به امکانات سخت افزاری و نرم افزاری و نیروی انسانی متخصص مجهز است و این اطمینان را می دهد که پروژه ها در زمان مناسب و با کیفیت مطلوب انجام شود.

داود سرباز؛ معاون پروژه های شرکت ژئوفیزیک دانا به تشریح جزئیات عملیات لرزه نگاری ۳ بعدی میدان اهواز پرداخت و گفت: در اجرای این عملیات در محدوده ای به وسعت یک هزار و ۵۱۹ کیلومتر مربع انجام می شود و داده های لرزه ای در بیش از ۹۶ هزار نقطه جمع آوری خواهد شد.

وی افزود: این عملیات از جنوب شرقی میدان شروع می شود و برای برداشت اطلاعات بیشتر از دستگاه های ویبراتور استفاده خواهد شد.

سرباز اظهار داشت: در نقاطی که حضور دستگاه های ویبراتور امکان پذیر نباشد، به ناچار از دینامیت برای ایجاد امواج استفاده می شود.

معاون پروژه های شرکت ژئوفیزیک دانا گفت: دستگاه های ویبراتور این شرکت که برای عملیات لرزه نگاری ۳ بعدی میدان اهواز بکارگرفته شده است از پیشرفته ترین دستگاه های نوع خود در دنیا به شمار می رود.

وی افزود: تمامی موانع احتمالی در اجرای این عملیات مهم شناسایی شده و کار به صورت شبانه روزی انجام می شود تا در زمان مقرر به کارفرما تحویل داده شود.

سرباز با بیان این که عملیات لرزه نگاری ۳ بعدی میدان اهواز در ۲ بلوک انجام می شود گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته و رعایت مقرارت ایمنی، بهداشت و محیط زیست (HSE) مشکلی در اجرای این عملیات نخواهیم داشت و انتظار داریم در مناطقی که در محدوده شهری قرار دارد مسئولان شهر اهواز با مجریان پروژه همکاری کنند.

لازم به توضیح است؛تولید نفت در میدان نفتی اهواز از  سال ۱۳۳۸ و با تولید روزانه ۳۵ هزار بشکه نفت آغاز شد و به مرور این میدان به یکی از پرتولید ترین میادین نفت ایران تبدیل شد؛تاکنون تنها یک بار در این میدان عملیات لرزه نگاری ۲ بعدی انجام شده  و برای نخستین بار از زمان آغاز تولید نفت در این میدان است که عملیات  لرزه نگاری ۳ بعدی در آن انجام می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۵۹۱,۷۹۲ بازدید