سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

تولید زودهنگام گاز از بزرگ ترین فاز پارس جنوبی سال آینده آغاز می شود

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: تولید زودهنگام گاز از سکوهای اول و سوم فاز ۱۲ (بزرگ ترین فاز پارس جنوبی) از سال آینده آغاز می شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: پیشرفت بخش خشکی پالایشگاه طرح توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی در مدت ۵۲ ماه به ۲۰ درصد رسید؛ در حالی که این رقم از ۱۱ ماه گذشته تاکنون به ۵۹ درصد رسیده است.

موسی سوری مجموع پیشرفت توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی را ۶۷ درصد اعلام و تصریح کرد: پیشرفت این فاز در بخش احداث خط لوله ۹۲ درصد، حفاری ۶۵ درصد است.

وی تصریح کرد: در سه ماه گذشته، پیشرفت توسعه فاز ۱۲، حدود پنج درصد بوده؛ در حالی که متوسط استاندارد توسعه فازهای پارس جنوبی دو تا سه درصد است که این رقم پیشرفت، بسیار خوب و از استاندارد شرکت توتال نیز بالاتر است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از حفاری ۱۲ حلقه چاه در سکوی اول فاز ۱۲ پارس جنوبی در خلیج فارس خبر داد و گفت: هم اکنون دو دکل دریایی در بزرگ ترین فاز پارس جنوبی مشغول به عملیات حفاری دریایی هستند.

وی در تشریح آخرین وضعیت حفاری چاه های بزرگ ترین فاز پارس جنوبی گفت: همه چاه های سکوی اول فاز ۱۲ حفاری و ۷۰ درصد از عملیات حفاری سکوی سوم این فاز انجام شده است، ضمن آن که حفاری در سکوی دوم فاز ۱۲ نیز به زودی آغاز خواهد شد.

سوری از آغاز تولید زودهنگام گاز در فاز ۱۲ پارس جنوبی تا سال ۱۳۹۱ خبر داد و افزود: تولید گاز در سکوی اول با ۱۲ حلقه چاه در سال ۹۱ آغاز می شود و تا پیش از پایان سال آینده نیز تولید از سکوی سوم این فاز به مدار می آید همچنین تولید گاز از سکوی دوم نیز در سال ۹۲ انجام می شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، سرمایه مورد نیاز برای توسعه فازهای پارس جنوبی را ۷٫۸ میلیارد دلار اعلام و تصریح کرد: تا کنون چهار میلیارد دلار در این فاز هزینه شده و ۳٫۸ میلیارد دلار آن باقی مانده است.

هدف از اجرای طرح توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی تولید روزانه ۷۸ میلیون مترمکعب گاز برای تزریق به خط لوله ششم سراسری و تحویل بخشی از آن به پروژه ایران ال ان جی و تولید روزانه ۱۱۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۷۵۰ تن گوگرد است.

بر پایه این گزارش، پیمانکار اصلی طرح توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی، شرکت پتروپارس و محل احداث تاسیسات خشکی طرح، سایت ۲ در تمبک (۷۰ کیلومتری عسلویه) است.

افزون بر توسعه میدان و احداث واحدهای پالایشی، آماده سازی و اجرای اسکله خدماتی برای کل سایت نیز پیش بینی شده است.

nsi-font-family: Calibri;mso-hansi-theme-font:minor-latin’>بر اساس آمار شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران مجموع مصرف بنزین تهران در فاصله زمانی ۱۰ تا ۱۶ دی، ۸۴ میلیون و ۱۰۰ هزار لیتر اعلام شده که در مقایسه با هفته پیش از آن (۸۵ میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر)، ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار لیتر (۱٫۵ درصد) کاهش یافته است.

میانگین مصرف روزانه بنزین تهران هفته گذشته ۱۲ میلیون لیتر بوده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۵۸۳۵۳ بازدید