سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

دومین کنفرانس مدیریت انرژی ایران برگزار می‌شود

دومین کنفرانس و نمایشگاه مدیریت و بهینه سازی مصرف انرژی ایران با مشارکت وزارت نفت و نیرو ۲۰ و ۲۱ دی ماه سال جاری در تهران برگزار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، در حال حاضر شدت متوسط مصرف انرژی در جهان ۱۸۹٫۷ تن معادل نفت خام بوده و این در حالی است که نرخ مصرف انرژی در ایران ۸۶۳٫۹ یعنی حدود چهار برابر میزان جهانی است.

در شرایط فعلی سالانه حدود ۶۲۴ میلیون بشکه معادل نفت خام تلفات و هدر روی انرژی در ایران حاصل می‌شود که اتلاف این حجم از حاملهای مختلف انرژی با احتساب نفت خام بشکه ای ۸۰ دلار به بیش از ۵۰ میلیارد دلار در سال می رسد.

مطالعات انجام گرفته نشان می دهد سالانه بیش از ۱۴ میلیون بشکه معادل نفت خام به ارزش یک میلیارد و ۴۴۵ میلیون دلار انرژی در صنایع کشور اتلاف می شود همچنین سالانه ۲۱۱ میلیون بشکه معادل نفت خام به ارزش تقریبی ۲۱٫۱ میلیارد دلار (هر بشکه ۱۰۰ دلار) در بخش ساختمان هدر می رود.

بر این اساس طراحی، تدوین و ارائه مدل‌های جدید صرفه جویی در مصرف سوخت و انرژی در بخشهای مختلف خانگی، تجاری، صنایع عمده، نیروگاهها و ناوگان حمل و نقل کشور ضروری به نظر می رسد.

از این رو با مشارکت وزارت نفت و نیرو، دومین کنفرانس مدیریت بهینه سازی مصرف انرژی ایران ۲۰ و ۲۱ دی ماه سال جاری به میزبانی تهران برگزار می شود.

تعامل دو سویه جهاد اقتصادی و هدفمندسازی یارانه‌های انرژی و فرصت‌های پیش رو برای فعال شدن شرکتهای خدمات انرژی از مهمترین محورهای این گردهمایی ۲ روزه است.

از سوی دیگر ارائه راهکارهای اجرایی مدیریت و بهینه‌سازی عرضه و تقاضای انرژی، مدیریت و بهینه‌سازی انرژی در بخش صنایع انرژی بَر و معادن، تعیین استانداردها و معیارهای عرضه و تقاضای انرژی، انرژی‌های تجدیدپذیر و سوختهای جایگزین و مدیریت بار، تولید همزمان سرما و گرما، تولید پراکنده انرژی از دیگر محورهای این کنفرانس است.

پیش بینی می شود همزمان با برگزاری کنفرانس، نمایشگاه تخصصی مدیریت و بهینه سازی انرژی با حضور شرکتهای فعال در صنایع نفت، گاز، نیرو پتروشیمی به منظور معرفی توانمندی‌های صنعتگران و فعالان حوزه انرژی کشور و ایجاد تعامل بیشتر میان سرمایه گذاران، کارفرمایان، پیمانکاران، سازندگان برپا شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۱۲۳۵۰ بازدید