سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

صادرات گاز ایران به کویت به شرط اجرای دیپلماسی مشارکت به جای رقابت

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران با تاکید مجدد بر تمایل ایران برای پیاده سازی دیپلماسی مشارکت به جای رقابت در میادین مشترک، گفت: ما درخواست رسمی خود را در این زمینه به کویت اعلام کرده ایم و پیشنهاد داده ایم که در صورت اجرایی شدن این دیپلماسی برای توسعه میدان آرش، گاز تولیدی این میدان را با قیمتی در چهارچوب قیمت های روز منطقه، به کویت صادر خواهیم کرد.

محمود زیرکچیان زاده؛ مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با بیان اینکه بهره گیری از دیپلماسی مشارکت به جای رقابت، موضوعی است که در دیدار وزیر نفت کشورمان با وزیر نفت کویت بر آن تاکید شد، افزود: در دیپلماسی مشارکت به جای رقابت، یک اپراتور از جانب طرفین برای سرمایه گذاری و توسعه میدان انتخاب می شود و سپس سود، به نسبت سهمی که هر یک از کشورها از میدان مشترک دارند، بین آنها تقسیم خواهد شد.

وی تاکید کرد: بهره گیری از این دیپلماسی، منجر به کاهش هزینه های جاری و سرمایه گذاری و در عین حال، افزایش بازیافت از میدان خواهد شد.

به گفته زیرکچیان زاده، مشارکت به جای رقابت، دیپلماسی پذیرفته شده ای در سطح جهان است که بین کشورهایی که دارای بلوک مشترک هستند، رواج دارد و خوشبختانه ایران نیز طی چند سال اخیر، پیاده سازی این دیپلماسی را طی مذاکره با کشورهای همسایه به خصوص در مذاکره با کشور کویت برای توسعه میدان آرش دنبال کرده است.

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران ادامه داد: ما در این زمینه، گام مثبت دیگری نیز برداشته ایم و علاوه بر ارائه درخواست رسمی به کویت، پیشنهادی مبنی بر صادرات گاز به این کشور ارائه داده ایم که در صورت پیاده سازی این دیپلماسی، با توجه به نیاز کشور کویت به گاز، گاز تولیدی از میدان آرش در چهارچوب قیمت های روز منطقه به طور مستقیم به این کشور صادر خواهد شد.

زیرکچیان زاده با اشاره به اینکه تاکنون پاسخ صریح و روشنی از سوی کویت دریافت نشده است، یادآور شد: ایران همچنان در انتظار نظر مساعد کشور کویت برای توسعه میدان آرش به صورت مشترک است؛ اما اگر به هر دلیلی این دیپلماسی اجرایی نشود و کویت به تنهایی نسبت به توسعه این میدان اقدام کند، ما نیز خود را محق می دانیم در راستای حداکثرسازی منافع ملی، سرمایه گذاری، توسعه و تولید از میدان آرش را در دستور کار قرار دهیم.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ دی ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۲۴۳۷۷ بازدید