سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
یکشنبه ۹ بهمن ۱۴۰۱ EN

نفت ایران بی مشتری نخواهد ماند

نفت ایران بی مشتری نخواهد ماند/تصمیم افراطی در بروکسل؛ در همه جای اروپا صف بنزین ایجاد می کند

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران اظهار داشت: ایران در برابر فشارهای روزافزون ایالات متحده امریکا و در مقابله با تهدید تحریم نفتی از سوی اتحادیه اروپا، جایگزین های مطمئنی دارد و به راحتی می تواند مشتریان خود را جایگزین کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، سیدمحسن قمصری؛ مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران با بیان این مطلب افزود: چنانچه اتحادیه اروپا برای تحریم نفتی ایران مصمم شود، ما مسیرهای جایگزین دیگری را از قبل پیش بینی کرده ایم؛ همچنین برنامه هایی را برای ثابت نگه داشتن میزان صادرات نفتی کشورمان که حدود ۲٫۳ میلیون بشکه در روز است، مدنظر داریم.

وی در این زمینه یادآور شد: بخشی از حجم صادرات نفت ایران به اروپا، می تواند به چین و سایر کشورهای آسیایی و آفریقایی منتقل شود و از آنجاکه انبار کردن نفت در تانکر، راه حل کوتاه مدتی است، نفت خام را در تانکرها انبار نخواهیم کرد.

قمصری با اشاره به اینکه حجم قراردادهای مدت دار و سالانه شرکت ملی نفت ایران بدون تغییر بوده است، افزود: اتنظار می رود میزان صادرات نفت تا پایان سال جاری بدون تغییر باقی بماند.

وی تصریح کرد: از آنجا که تقاضای زیادی از جانب لیفترها داریم، بنابراین همان مقدار (کمی بیش از ۲٫۳ میلیون بشکه در روز) در قراردادها ثبت شده است.

 به گفته مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، خریداران دیرینه نفت ایران که از میان آنها می توان به شرکت های توتال فرانسه و انی ایتالیا اشاره کرد، مراتب نگرانی خود را از تحریم های ایران اعلام کرده اند، اما با این وجود باید حجم مبادله توافق شده در قرارداد را کاهش دهند.

قمصری ادامه داد: هرگونه تصمیم تندی از سوی بروکسل می تواند منجر به افزایش قیمت ها در پمپ بنزین ها شود که این به ضرر شهروندان اروپایی است.

وی با تاکید بر اینکه ایران همچنان به عرضه نفت خود ادامه می دهد، در عین حال متذکر شد: اگرچه در زمینه دریافت پول نفت برخی مشکلات برای ایران به وجود آمده است اما  در این زمینه نیز راهکارهایی را برای دریافت پول مدنظر قرار داده ایم.

قمصری با بیان اینکه قراردادهای فروش مدت دار نفت ایران به چین در ماه جاری افزایش یافته است، گفت: دو پیمانکار از مجموع سه پیمانکار بر سر حجم قرارداد توافق کرده اند و سومین پیمانکار همچنان در حال مذاکره است که خوشبختانه پیشرفت خوبی در روند مذاکرات داشته ایم.

وی افزود: ایران طی سال گذشته،۴۴۰ هزار بشکه از حجم صادرات خود را به چین اختصاص داد و قصد دارد همین میزان را در سال ۲۰۱۲ نیز حفظ کند؛ ضمن اینکه مقادیر اضافی در بازار عرضه می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۸ دی ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۲۴۴۰۰ بازدید