سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
سه شنبه ۸ آذر ۱۴۰۱ EN
در جريان امضاي قرار داد توسعه ميدان هاي نفتي آذر و فاز سوم دارخوين محقق خواهد شد؛

ورود همزمان سرمایه و فن آوری به صنعت نفت

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) از امضای قرارداد میدان های نفتی آذر و فاز سه میدان نفتی دارخوین با مشارکت مالی بانک صادرات و سپه در دهه نخست خرداد ماه خبر داد.

ناجی سعدونی اعلام کرد: هم اکنون پیشرفت مذاکرات با کنسرسیوم های ایرانی برای توسعه میدان های نفتی آذر با شرکت اویک و بانک صادرات ایران (انرژی سپهر) و برای توسعه دارخوین با شرکت ایتوک و موسسه امید بانک سپه به بیش از ۹۸ درصد رسیده است، ضمن آن که در اوایل خرداد ماه، قرارداد توسعه نهایی این دو میدان منعقد می شود.

وی افزود: هفته جاری، مراحل باقیمانده از مذاکرات با این کنسرسیوم های ایرانی برای توسعه دو میدان نفتی آذر و دارخوین پایان می یابد و بلافاصله پس از آن قرارداد توسعه این میدان به امضا خواهد رسید.

توسعه آذر از سوی پیمانکاران قدرتمند ایرانی

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با تاکید بر این که شرکت ملی نفت ایران خواهد کوشید تا پیمانکاری مناسب و قدرتمند برای توسعه میدان مشترک نفتی آذر انتخاب کند، گفت: هم اکنون تمام تضمین های لازم از سرمایه گذار توسعه این میدان مشترک گرفته و طرح جامع توسعه این میدان (ام.دی.پی) نهایی شده است.

سعدونی با یادآوری این که قرارداد توسعه میدان مشترک نفتی آذر با یک کنسرسیوم ایرانی در قالب بیع متقابل منعقد خواهد شد، گفت: هم اکنون بر سر نوع قرارداد و طرح جامع توسعه (ام.دی.پی) میان این کنسرسیوم و شرکت متن توافق شده است.

وی دلیل طولانی شدن فرآیند امضای قرارداد توسعه میدان نفتی آذر با کنسرسیوم ایرانی را فرآیند پیچیده قراردادهای بیع متقابل و مهلت دادن به شرکت های خارجی برای حضور در این میدان اعلام کرد و گفت: سرمایه گذاری خارجی در صنعت نفت به دلیل ورود همزمان سرمایه و فناوری روزآمد جهان به کشور، اولویت بیشتری دارد.

کاهش نگرانی های زمین شناسی در باره میدان آذر

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت، از کاهش بخشی از نگرانی های زمین شناسی صنعت نفت ایران درباره میدان نفتی آذر با فعالیت های اکتشافی بیشتر خبر داد و گفت: توسعه این میدان هرچند با اندکی تاخیر روبه رو بوده، اما این شرکت تا کنون در زمینه توسعه این میدان بیکار نبوده و اقدام هایی همچون تسطیح زمین، احداث جاده های دسترسی و انعقاد دو پیمان حفاری را انجام داده است.

توسعه فاز ۳ دارخوین به عهده کنسرسیوم ایرانی

مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت گفت: در دهه نخست خرداد ماه، همزمان با امضای قرارداد توسعه میدان نفتی آذر، قرارداد توسعه فاز سه میدان نفتی دارخوین با بیش از ۹۸ درصد پیشرفت مذاکرات با کنسرسیوم ایرانی ایتوک، بانک سپه امضا خواهد شد.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۵۸۸۵۶ بازدید