سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

۱۶ قرارداد جدید در راه است

جذب ۱۸ میلیارد دلار سرمایه برای توسعه میادین نفتی و گازی/۱۶ قرارداد جدید در راه است

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از جذب ۱۸ میلیارد دلاری سرمایه به منظور توسعه میادین نفتی و گازی تا پایان سال جاری خبر داد و افزود: رسیدن به تولید ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه ای تا پاپان برنامه پنجم توسعه نیازمند سرمایه گذاری بیشتری است

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در نشست خبری صبح امروز (۱۴ دی ماه) در پاسخ به خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران در مورد میزان جذب سرمایه در شرکت ملی نفت ایران در سال جاری افزود: بر اساس برنامه در سال جاری باید ۳۶ میلیارد دلار سرمایه در نفت جذب می شد که این رقم تا پایان سال به حدود ۱۸ میلیارد دلار می رسد.

قلعه بانی افزود: امیدواریم در بودجه سال ۱۳۹۱ بتوانیم به عدد ۳۶ میلیارد نزدیک تر شویم زیرا شرط لازم برای رسیدن به تولید ۵ میلیون و ۱۰۰ هزار بشکه نفت و گاز نیازمند سرمایه گذاری است امیداست در بودجه سال آینده دولت و مجلس به این مهم توجه داشته باشند.

بودجه ای برای توسعه میادین مستقل در نظر گرفته نمی شود

قلعه بانی با بیان اینکه هم اکنون میادین مشترک در اولویت توسعه و سرمایه گذاری هستند افزود: از میادین مستقل نفتی و گازی هم اکنون میدانی مثل میدان گازی کیش در حال توسعه هستند برای سایر میادین مستقل جدید در صورتی که سرمایه گذار و توسعه دهنده جدیدی اعلام آمادگی کند در دستور توسعه قرار می گیرند در غیر این صورت سرمایه گذاری از داخل نفت و بودجه ای برای توسعه این میادین در نظر گرفته نمی شود.

معاون وزیر نفت از انعقاد قرارداد توسعه ۲۱ میدان نفتی و گازی تا پایان سال خبر داد و افزود: تاکنون ۵ قرارداد منعقد شده و ۱۶ قرارداد باقیمانده تا پایان سال منعقد و این میادین وارد مرحله توسعه می شوند.

وی با بیان اینکه هم اکنون با مدیریت توانمند مجموعه صنعت نفت مراحل اجرایی تاسیس شرکت های جدید با ساختار و سازماندهی جدید به منظور همکاری در تامین و ساخت تجهیزات و همچنین مدیریت پروژه ها در حال اجراست اظهار امیدورای کرد که با این مجموعه توانمند و ساختارهای جدید شعار ما می توانیم را بیش از گذشته به اثبات برسانیم.

قلعه بانی اظهار کرد: هم اکنون با وجود موانع موجود بر سر راه تامین منابع مالی و همچنین تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت شاهد پیشرفت پروژه های موجود در فازهای پارس جنوبی هستیم به طوری که هم اکنون بعضی از فازها به پیشرفت ۵۰ درصدی رسیده است.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه با تمام کشورهای دنیا حاضر به تعامل و همکاری هستیم افزود: شرکت ملی نفت ایران می تواند پاسخگوی نیاز تمامی خریداران نفتی باشد.

تشکیل شرکت مشترک نفتی بین ایران، عربستان و کویت برای توسعه میدان آرش

وی از اعلام آمادگی ایران برای تشکیل شرکت مشترک بین ایران، عربستان و کویت به منظور توسعه میدان مشترک نفتی آرش خبر داد و گفت: عواید حاصل از این همکاری در نهایت به نفع هر سه کشور خواهد بود.

وی با بیان اینکه در سال جاری نسبت به سال گذشته با کاهش ۲۰ هزار بشکه ای نفت خام رو به رو بوده ایم از برنامه ریزی برای تامین منابع مالی و سرمایه گذاری به منظور حفظ و نگهداشت توان تولید خبر داد و افزود: این در حالی است که هم اکنون بیش از نیمی از مخازن در نیمه دوم عمر خود قرار دارند و باید با استفاده از روش های ثانویه از جمله تزریق گاز سقف تولید را حفظ کنیم.

وی ادامه داد: در سال جاری حجم تزریق گاز نسبت به سال گذشته افزایش داشته به طوری که تاکنون بیش از ۶۵ درصد برنامه محقق شده است و با آغاز پرژوه تزریق گاز آغاجاری تا دو ماه آینده حجم تزریق گاز افزایش می یابد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۲۶۳,۲۶۶ بازدید