سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

تولید زودهنگام گاز از فاز ۱۲ تا مهرماه ۹۱

پتروپارس؛ رکورد بزرگان نفت جهان را در پارس جنوبی شکست/تولید زودهنگام گاز از فاز ۱۲ تا مهرماه ۹۱

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس از شکسته شدن رکورد شرکت های انی ایتالیا و توتال فرانسه در طرح توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی توسط شرکت پتروپارس خبر داد و گفت: تولید زودهنگام گاز در بزرگترین فاز پارس جنوبی تا سال آینده آغاز می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، موسی سوری؛ مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس درباره آخرین وضعیت عملیات اجرایی طرح توسعه فاز ۱۲ به عنوان بزرگترین فاز در دست اجرای میدان پارس جنوبی گفت: در حال حاضر، پیشرفت عملیات اجرایی این فاز در ۲ بخش دریایی و خشکی به مرز ۶۰ درصد رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه تا دی ماه سال گذشته (طی ۵۲ ماه)، پیشرفت اجرایی این پروژه مشترک گازی حدود ۲۰٫۶ درصد بوده است، تصریح کرد: در مدت حدود ۱۱ ماه اخیر، پیشرفت فاز ۱۲ پارس جنوبی از ۲۰ درصد به ۶۰ دصد افزایش یافته است.

سوری با بیان اینکه پیشرفت فیزیکی ماهانه فاز ۱۲ پارس جنوبی طی سه ماه گذشته به ترتیب ۴، ۴٫۸ و ۵ درصد بوده است، تاکید کرد: با ثبت این میزان پیشرفت ماهانه، پیمانکاران ایرانی رکورد شرکت های حاضر خارجی در پارس جنوبی همچون توتال فرانسه و انی ایتالیا را شکستند.

وی میزان پیشرفت ماهانه فاز ۱۲ پارس جنوبی را حدود ۲ درصد بیشتر از شرکت های خارجی حاضر در پارس جنوبی عنوان کرد و افزود: هم اکنون در بخش لوله گذاری دریایی، ۹۲ درصد و حفاری دریایی حدود ۶۵ درصد پیشرفت اجرایی حاصل شده است.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس با اشاره به حفاری ۱۲ حلقه چاه در سکوی اول فاز ۱۲ پارس جنوبی در خلیج فارس، ادامه داد: هم اکنون ۲ دکل دریایی در بزرگترین فاز پارس جنوبی مشغول به عملیات دریایی هستند.

سوری از آغاز تولید زودهنگام در فاز ۱۲ ارس جنوبی تا مهر ماه سال آینده خبر داد و گفت: تولید گاز در ابتدا در سکوی اول و سپس در سکوی دوم و سوم خلیج فارس آغاز می شود.

وی هدف از اجرای طرح توسعه فاز ۱۲ پارس جنوبی را تولید روزانه ۷۸ میلیون متر مکعب گاز برای تزریق به خط لوله ششم سراسری و تحویل بخشی از آن به پروژه ایران ال ان جی و تولید روزانه ۱۱۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۷۵۰ تن گوگرد عنوان کرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۴ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۲۷۳۵۳ بازدید