سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

۴ هزار و ۳۲۲ قلم کالای پرمصرف صنعت نفت بومی سازی می شود

مدیر تدارکات و امور کالای شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب گفت: امسال ساخت ۴ هزار و ۳۲۲ قلم کالای مهم و پرمصرف صنعت نفت از سوی این شرکت به سازندگان داخلی سفارش شده است.

مهندس ناصر خردمند در گفت وگو با خبرنگار شانا در مناطق نفت خیز جنوب افزود: ارزش این اقلام یک هزار و ۳۲۰ میلیارد ریال و دو برابر کالاهایی است که در ۱۰ سال گذشته با حمایت این شرکت بومی سازی شده است.

وی توضیح داد: این کالاها شامل اقلام یدکی توربین ها و ماشین آلات فرآیندی، مواد شیمیایی، قطعات و تجهیزات حفاری و اقلام عمومی است که برای نخستین بار در کشور ساخته می شود.

خردمند اظهار کرد: بیشتر این اقلام مربوط به قطعات توربین ها و ماشین آلات فرآیندی است که دانش فنی ساخت آنها با پیگیری و همکاری مدیریت های تولید و تدارکات و امور کالای مناطق نفت خیز جنوب، همچنین شرکت خدمات مهندسی و تجهیزات صنعتی توربین جنوب با سازندگان داخلی تدوین شده است.

مدیر تدارکات و امور کالای شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با اشاره به برنامه های حمایتی این شرکت از سازندگان داخلی گفت: این مدیریت در بعد اجرای سیاست‌هــــای راهبردی به منظور تقویــت کالای ساخت داخل، تلاش های وسیع و گسترد‌ه‌ای در سال های اخیر انجام داده که در نتیجه آن علاوه بر توقف بخش عمده ای از خریدهای خارجی، بومی سازی انبوهی از اقلام پرمصرف و کاربردی صنعت نفت را به دنبال داشته است.

وی افزود: از جمله این کالاها انواع لوله‌های بدون درز، شیرهای روزمینی، ایمنی و درون چاهی، پره های توربین های گازی، روتور توربین ها، مبدل های حرارتی، لوازم توپکرانی، مخازن تحت فشار، خنک کننده‌های هوایی، انواع ترانس‌های فشار قوی، متوسط و ضعیف، کابل و دکل های برق فشار قوی، رشته های تکمیلی درون چاهی و مواد شیمایی حفاری بوده است.

خردمند اضافه کرد: مدیریت تدارکات و امور کالا با همکاری سایر مدیریت های مناطق نفت خیز جنوب ضمن بررسی نیازمندی های واحدهای عملیاتی، با شناسایی و دعوت از سازندگان توانمند داخلی، دانش فنی ساخت قطعات موردنیاز را در اختیار آنان قرار داده است و با انعقاد قرارداد و تفاهمنامه نسبت به تولید انبوه این قطعات در کشور اقدام می کند.

مدیر تدارکات و امور کالای شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با اشاره به برگزاری سومین نمایشگاه نفت، گاز و پتروشیمی خوزستان در بهمن ماه سال جاری گفت: این نمایشگاه که از برنامه های حمایتی مناطق نفت خیز جنوب در زمینه ساخت داخل است، با هدف ارائه توانمندی‌های سازندگان داخل کشور با اولویت سازندگان استان خوزستان برپا می شود.

وی افزود: برپایی این نمایشگاه در پایتخت نفت ایران در دو سال گذشته با استقبال سازندگان داخلی به خصوص استان خوزستان رو به رو بوده و بر اساس ارزیابی ها، موفقیت های زیادی به همراه داشته است.

 خردمند اظهار کرد: تبیین نقش مناطق نفت‌خیز جنوب در توسعه تولیدات داخلی، همچنین ارائه دستاورد سازندگان داخلی در خودکفایی صنعت نفت از محورهای برگزاری این نمایشگاه است.

 مدیر تدارکات و امور کالای شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب درباره اهمیت ساخت داخل قطعات و تجهیزات صنعت نفت توضیح داد: بومی سازی کالا و تجهیزات مورد نیاز این شرکت، علاوه بر اطمینان از تامین این قطعات در پایداری تولید، سبب صرفه جویی اقتصادی و جلوگیری از خروج ارز از کشور، توسعه صنایع داخلی و اشتغال زایی می شود.

وی با بیان این که در سال های ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۹ بیش از ۱۲۵ میلیارد ریال صرفه جویی با بومی سازی قطعات و تجهیزات در مناطق نفت خیز جنوب حاصل شده است، گفت: در زمینه ساخت داخل، یکی از فعالیت های مهمی که در مناطق نفت خیز جنوب انجام شده، تدوین دو هزار کتابچه دانش فنی قطعات ساخته شده است.

خردمند افزود: این کتابچه ها برای قطعاتی که برای نخستین بار ساخته شده اند، تهیه شده و شامل آنالیز مواد، نقشه ها، روش تولید و عملیات ساخت و تکمیل آنهاست و ارزش بسیار بالایی دارند.

شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب بزرگ ترین شرکت تابع شرکت ملی نفت ایران است که با فعالیت در گستره ای به وسعت حدود ۴۰۰ هزار کیلومتر مربع، پنج شرکت بهره برداری نفت و گاز، دو شرکت تخصصی و دو شرکت پشتیبانی و خدماتی زیرمجموعه دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۳ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۴۰۶۶۳ بازدید