سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱ EN

قرارداد بهینه سازی تولید و عملکرد میدان گازی پارس جنوبی امضا شد

دقایقی پیش، قرارداد بهینه سازی تولید و عملکرد میدان گازی پارس جنوبی با الگوی مدیریت پویای این مخزن مشترک گازی، میان شرکت نفت و گاز پارس، پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران و پارک فناوری پردیس به امضا رسید.

به گزارش خبرنگارپایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، صبح امروز (۱۲ دی ماه) قرارداد بهینه سازی تولید و عملکرد میدان گازی پارس جنوبی در راستای اهداف ماموریت ابلاغی وزارت نفت در چارچوب نظامنامه راهبری پژوهش، فناوری و نوآوری و با هدف مدیریت یکپارچه تولید از میدان گازی پارس جنوبی، امضا شد.

طبق نظامنامه جامع راهبری پژوهش، فناوری و نوآوری که سال گذشته از سوی وزارت نفت ابلاغ شد، حوزه های پژوهش و فناوری شرکت های اصلی و تابعه و ترکیب کارگروه های تخصصی و مجریان سطوح مختلف این صنعت باید در راستای اهداف، اصول، مبانی و ارکان این نظامنامه، بستر سازی مناسبی را برای تحقق اهداف نظام پژوهش، فناوری و نوآوری در سطح وزارت نفت انجام دهند تا امکان رقابت پذیری صنعت نفت در سطح فناوری های بین المللی فراهم شود.

 شرکت نفت و گاز پارس با هدف ازدیاد برداشت گاز و میعانات گازی با حداقل هزینه سرمایه‌ای و جاری به ویژه در شتاب بخشی به برنامه تولید از مخزن، افزایش سقف تولید، تداوم سقف تولید، کاهش شیب افت تولید و بهبود تولید پس از آغاز افت، برنامه درازمدت پژوهشی را تدوین و تهیه کرده است.

پیچیدگی های مرتبط با رفتار فازی و جریانی سیال در مخازن گاز میعانی، توسعه بهینه جهت استحصال حداکثر مقدار گاز و میعانات گازی و همچنین پیش‌بینی عملکرد بهره‌دهی چاه‌های حفر شده در این میادین نیازمند رفع چالش‌های تولید از این گونه مخازن مانند عدم قطعیت در پیش‌بینی تولید از مخزن، کاهش بهره‌دهی چاه‌ها و نیز تاثیر نحوه برداشت رقیب از میدان است.

در حال حاضر سبد پروژه های پژوهشی شرکت نفت و گاز پارس تهیه شده و به ترتیب شرایط و شیوه های مندرج در ” نظام جامع راهبری پژوهش، فناوری و نوآوری وزارت نفت”، بخشی از طرح های آن به پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز شرکت ملی نفت و پارک فناوری پردیس واگذار شده است.

پژوهشکده ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز وظیفه اجراء و توزیع پروژه ها را به واحدهای مطالعاتی و تحقیقاتی برتر به منظور دستیابی به بهترین مدل توسعه طرحهای نفت و گاز بر عهده دارد و پارک فناوری پردیس در مدیریت اجرایی و پژوهشی در حوزه‌های صنایع بالادستی در راستای تقویت نظارت، کنترل پروژه‌ها، برون سپاری، تألیف و چاپ و حمایت از پژوهشگران فعالیت خواهد کرد.

اخبار تکمیلی متعاقبا ارسال می شود

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۲ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۳۷۳۸۰ بازدید