سال مهار تورم و رشد توليد
چهارشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۲ EN

دستور به پیمانکار توسعه میدان خشت برای جبران عقب ماندگی

بازدید معاون وزیر نفت از میادین سروستان، سعادت آباد و خشت / دستور به پیمانکار توسعه میدان خشت برای جبران عقب ماندگی

مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در بازدید از پروژه های نفتی شرکت نفت مناطق مرکزی ایران اظهار داشت: این شرکت در قبال تولید نفت و گاز و اجرای طرحها و پروژه ها به خوبی عمل کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، احمد قلعه بانی؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به همراه مدیر عامل و اعضای هیات مدیره شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در بازدید از پروژه های توسعه میدان های نفتی خشت، سروستان و سعادت آباد، با بیان این مطلب افزود: روند پیشرفت پروژه های سعادت آباد و سروستان  رضایتبخش است و از پیمانکار پروژه نفتی خشت انتظار داریم جهت سرعت بخشی به روند اجرای پروژه با بسیج امکانات، عقب ماندگی آن را به حداقل برساند.

وی با بیان اینکه با توسعه میادین نفتی خشت، سروستان و سعادت آباد، تولید نفت از استان فارس محقق می شود و این امر، منجر به توسعه و رونق بیشتر این استان خواهد شد، تصریح کرد: با توجه به گستردگی حوزه فعالیت شرکت نفت مناطق مرکزی ایران و قابلیتی که این شرکت در انجام تعهدات خود در اجرای طرح ها و پروژه های ملی به اثبات رسانده است، انشاا… در آینده شاهد افتتاح طرح ها و پروژه های افزایش تولید نفت و گاز در این شرکت خواهیم بود.

قلعه بانی با اشاره به رعایت الزامات زیست محیطی و توجه ویژه به اشاعه فضای سبز در مجاورت محیط های صنعتی، بیان کرد: از شرکت های تابعه ملی نفت ایران همچون گذشته انتظار داریم تا به نکات ایمنی و مسائل زیست محیطی توجه ویژه داشته باشند چرا که رعایت این نکات مورد تاکید وزیر نفت و شرکت ملی نفت ایران است.

وی افزود: اجرای کامل دستورالعمل های زیست محیطی به منظور حفظ طبیعت، در صنعت نفت مورد تاکید است و بایستی به ازای هر میزان فضایی که به تاسیسات نفتی و گازی اختصاص می یابد، دو برابر آن به امر توسعه فضای سبز اختصاص داده شود.

به گفته قلعه بانی، تمام پروژه های توسعه ای میادین نفتی در شرکت نفت مناطق مرکزی ایران بگونه ای اجرا می شوند که گاز همراه نفت تولیدی مجدداً درون مخزن تزریق می شود که علاوه بر جبران فشار مخزن، از آلودگی محیط زیست جلوگیری به عمل می آید.

بر اساس این گزارش،  مهدی فکور؛ مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران نیز با ارائه گزارشی از روند اجرای پروژه های توسعه میدان های خشت، سروستان و سعادت آباد به معاون وزیر نفت و هیات همراه تصریح کرد: میدان نفتی خشت در استان فارس با هدف تولید روزانه ۳۰ هزار بشکه نفت  جهت صادرات از طریق چندراهه گناوه و  مبلغ قرارداد ۴۴۸ میلیارد ریال و ۳۹ میلیون یورو از مهر ماه ۱۳۸۵ در دستور کار توسعه قرار گرفت که در صورت تحقق برنامه زمانبندی، تولید زودهنگام از اوائل سال آینده محقق می شود.

فکور اظهار داشت: پیشرفت کلی پروژه میدان نفتی خشت بیش از ۷۲درصد است و در بخش تولید زودهنگام نیز این پروژه بیش از ۷۴ درصد پیشرفت داشته است و با سیاست هایی که هیأت مدیره نفت مرکزی برای تکمیل آن در نظر گرفته است، روند پیشرفت از سرعت قابل ملاحظه ای نسبت به گذشته برخوردار شده است.

مدیر عامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در رابطه با پروژه توسعه میدان های سروستان و سعادت آباد گفت: توسعه این ۲ میدان با هدف تولید روزانه ۱۵ هزار بشکه نفت به منظور تامین بخشی از خوراک پالایشگاه شیراز طراحی شد که تا سقف ۲۵ هزار بشکه در روز قابل افزایش است.

وی با بیان اینکه این پروژه از آبان ماه سال ۱۳۸۵ آغاز و تا پایان سال جاری به اتمام می رسد، ادامه داد: مبلغ قرارداد این پروژه ۶۰۹ میلیارد ریال و ۴۲ میلیون یورو است و  پروژه در مجموع بیش از ۷۵درصد پیشرفت داشته است.

فکور خاطرنشان کرد: توسعه میادین سروستان و سعادت آباد در بخش تولید زودهنگام نیز بیش از ۸۱ درصد پیشرفت دارد؛ در این پروژه، احداث سه مخزن سقف شناور ذخیره نفت خام در پالایشگاه شیراز با پیشرفت کلی ۸۷ درصد و برق رسانی به واحدهای فراورشی ۲ میدان ۷۳ درصد پیشرفت داشته است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۱ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۲۹۱,۴۵۰ بازدید