سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

امضای قرارداد حفاری ۲ حلقه چاه توصیفی – تولیدی در لایه نفتی پارس جنوبی

موسی سوری گفت: برنده مناقصه حفر دو حلقه چاه توصیفی – تولیدی در بخش های مشترک لایه نفتی پارس جنوبی مشخص شده و قرارداد آن در روزهای آینده با یک شرکت داخلی امضا می شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در گفت و گو با خبرنگار شانا با اعلام این خبر تصریح کرد: برای نخستین بار مناقصه حفاری در لایه مشترک نفتی B, A2 و C پارس جنوبی برگزار و شرکت “گلوبال پتروتک” برای حفر دو حلقه چاه توصیفی- تولیدی برنده این مناقصه اعلام شد.

به گفته موسی سوری، بر اساس قرارداد ۱۸۰ میلیون دلاری این شرکت در مدت ۴۷۰ روز باید ۶ کیلومتر حفاری افقی در این مخزن انجام دهد.

وی تصریح کرد: با تکمیل چاه های توصیفی، مدل توسعه مخزن مشخص و امکان شناخت بیشتر مخزن، تعیین ذخایر نفت خام این میدان مشترک و تدوین طرح جامع توسعه (ام.دی.پی) لایه نفتی پارس جنوبی فراهم می شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس تصریح کرد: به زودی قرارداد حفاری دریایی لایه های بخشی B, A2 و C لایه نفتی پارس جنوبی نیز برای ساخت سکو و حفاری امضا می شود.

سوری پیش تر در باره روند تامین منابع مالی توسعه از بخش های C و B لایه نفتی پارس جنوبی به خبرنگار شانا، گفته بود: بخشی از سرمایه مورد نیاز برای اجرای این پروژه از منابع داخلی تامین و پیش بینی می شود قرارداد توسعه آن در قالب بیع متقابل و EPCF بسته شود.

بر اساس آخرین مطالعات انجام شده در لایه نفتی پارس جنوبی، سهم ایران در بلوک A و B و C (که ناحیه A خود به دو ناحیه A1 و A2 تقسیم شده است) این لایه نفتی، ۷٫۵ میلیارد بشکه است.

میدان گازی پارس جنوبی، یکی از بزرگ ترین منابع گازی جهان است که روی خط مرزی مشترک ایران و قطر در خلیج فارس قرار دارد و یکی از اصلی ترین منابع انرژی کشور به شمار می رود. مساحت این میدان ۹۷۰۰ کیلومتر مربع است که سهم متعلق به ایران ۳۷۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۲۴۳۱۶ بازدید