سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

۵ فاز پارس جنوبی تا سال آینده راه اندازی می شود

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از راه اندازی فازهای ۱۲، ۱۵-۱۶و ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی تا سال ۹۱ خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران؛ احمد قلعه بانی با اعلام این خبر تصریح کرد: این فازها نزدیکترین فازها به بهره برداری هستند و فازهای پارس جنوبی که بیش از ۵۰ تا ۶۰ درصد پیشرفت داشته باشند، در اولویت راه اندازی قرار دارند.

 احمد قلعه بانی افزود: به پیمانکاران فازهای پارس جنوبی تکلیف و برنامه لازم برای راه اندازی این فازها ارائه شده است.

 ادامه توسعه لایه نفتی پارس جنوبی

 وی  که با شبکه نفت و انرژی (شانا) گفت و گو می کرد ،در باره لایه نفتی پارس جنوبی نیز گفت: توسعه این لایه نفتی به مناقصه گذاشته شده، ضمن آنکه شرکت پتروایران و شرکت نفت و گاز پارس فعالیت خود را در این لایه نفتی ادامه می دهند.

 معاون وزیر نفت با بیان این که قرارداد توسعه لایه نفتی پارس جنوبی در مدت دو هفته آینده منعقد می شود، تصریح کرد: با انجام کارهای توصیفی میزان ذخایر این میدان مشخص و اعلام می شود.

 امضای قرارداد توسعه میدان زاغه در آینده نزدیک

 قلعه بانی در باره توسعه میدان زاغه دیلم نیز گفت: به دنبال جذب سرمایه گذاری در این میدان هستیم و امیدواریم به زودی قرارداد توسعه آن منعقد شود.

 وی افزود: باتوجه به این که این میدان مشترک نیست، برنامه ریزی برای جذب سرمایه از منابع خارج از شرکت انجام شده و سرمایه گذار برای توسعه این میدان داریم.

 بر پایه این گزارش که شانا منتشر کرده است، چاه شماره یک میدان زاغه سال ها پیش حفاری و متروکه اعلام شد و اکنون با حفاری چاه شماره دو این میدان قرار است اطلاعات مورد نیاز درباره آن را تهیه شود، ضمن آن که مذاکرات اولیه برای توسعه این میدان در دست انجام است.

 بر اساس اعلام شرکت متن، عملیات لرزه نگاری سه بعدی (همزمان با میدان رگ سفید)، پردازش اطلاعات و تعبیر و تفسیر داده ها و انجام عملیات پردازش PSTM و PSDM از جمله فعالیت های است که در میدان زاغه انجام شده، همچنین افزون بر حفاری چاه شماره دو این میدان، احداث خط لوله جریانی و تسهیل اولیه فرآورش نفت سنگین، تهیه طرح جامع توسعه به وسیله جمع آوری اطلاعات استاتیک و دینامیک تولید و انجام مطالعه کامل مخزن، از فعالیت های برنامه ریزی شده این میدان است.

 ساخت پایانه دوم ذخیره سازی نفت خام

 معاون وزیر نفت در باره توسعه ظرفیت پایانه های نفتی خارگ گفت: بر اساس برنامه، قرار است پایانه نفتی گناوه به عنوان پایانه دوم و پشتیبانی جزیره خارگ با ظرفیت ذخیره سازی ۱۰ میلیون بشکه نفت خام به بهره برداری برسد.

 قلعه بانی گفت: هم اکنون پیمانکار ساخت این پایانه نفتی مشخص و قرار داد آن منعقد شده است.

 بر پایه این گزارش، هم اکنون ظرفیت ذخیره سازی ۲۲ میلیون بشکه نفت خام در پایانه نفتی خارگ وجود دارد که با ساخت چهار مخزن جدید ظرفیت اسمی ذخیره سازی در این منطقه به ۲۸ میلیون بشکه و ظرفیت عملیاتی آن به ۲۶ میلیون بشکه افزایش می یابد.

 بر اساس برنامه با ساخت نفتی گناوه ظرفیت ذخیره سازی نفت خام در شرکت پایانه های نفتی به ۳۸ میلیون بشکه افزایش خواهد یافت.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۰ دی ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۴۴۲,۶۴۶ بازدید