سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

افزایش ۶ دکل دریایی به ناوگان شرکت ملی حفاری ایران

مدیرعملیات دریای شرکت ملی حفاری ایران از انعقاد قرارداد ساخت دو دستگاه دریایی و انجام مراحل طراحی ساخت آن خبر داد و افزود: خرید ۴ دستگاه حفاری اجاره به شرط تملیک نیز در دستور کار قرار دارد

مسعود حقیقی؛ مدیرعملیات دریای شرکت ملی حفاری ایران در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران از توسعه ناوگان دریایی شرکت ملی حفاری ایران خبر داد و افزود: این شرکت به منظور توسعه ناوگان خود اقدام به انعقاد قرارداد ساخت دو دستگاه دریایی با یک شرکت ایرانی کرده که پیش‌پرداخت آن انجام و هم اکنون در مرحله‌ی طراحی ساخت است و علاوه بر آن تعداد  ۴ دستگاه به صورت اجاره به شرکت تملیک نیز در دستور کار قرار دارد.

حقیقی افزود: بر اساس سیاست های کلی وزارت نفت در حوزه توسعه میادین مشترک و لزوم حضور در بازار رقابتی و حفظ سهم بازار، سرمایه گذاری در بخش دریا و توسعه ناوگان حفاری دریایی در خلیج فارس از اهمیت خاصی برخوردار است و این مهم نیازمند برنامه ریزی مناسب و  همگام با وضعیت بازار و توسعه و ارتقاء ناوگان حفاری است.

وی با بیان اینکه تأخیر در تصمیم گیری و عدم توجه به ارتقاء و توسعه‌ی ناوگان حفاری، ضرر بسیار سنگین اقتصادی را در بر خواهد داشت افزود: با برنامه ریزی به موقع می توان از هدر رفتن ارز و سرمایه های ملی جلوگیری کرد.

حقیقی در مورد راهکارهای گسترش فعالیت های شرکت ملی حفاری ایران در خلیج فارس گفت:  این شرکت هم اکنون، سه راهکار به منظور توسعه فعالیت در خلیج فارس، مد نظر دارد که از آن جمله می‌توان به «استفاده بهینه از دستگاه های ملکی شرکت»، «به کارگیری دستگاه های حفاری دریایی به صورت استیجاری» و همچنین «برنامه ریزی به منظور اجاره به شرط تملیک دستگاه های حفاری دریایی و ارتقاء این ناوگان جهت حضور موفق و مؤثرتر در دریا» اشاره کرد.

وی در مورد موقعیت دستگاه های حفاری دریایی شهید رجایی، شهید مدرس و مورب (ابوذر) گفت: هم اکنون دستگاه شهید رجایی در حال تکمیل آخرین حلقه از پروژه چهار حلقه چاه اکتشافی در میدان فرزاد و دستگاه حفاری شهید مدرس و مورب در منطقه خارگ و ابوذر برای شرکت نفت فلات قاره مشغول به کار هستند.

مدیر عملیات دریای شرکت ملی حفاری ادامه داد: پنج دستگاه حفاری دریایی استیجاری شرکت ملی حفاری نیز هم اکنون در حال توسعه چاه های فازهای پارس جنوبی هستند.

حقیقی با بیان اینکه شرکت ملی حفاری ایران ۳+۱ دستگاه فعال ملکی (شهید رجایی، شهید مدرس، ابوذر و دستگاه حفاری ۸۴ فتح) در خلیج فارس دارد تصریح کرد: هم اکنون دستگاه حفاری ۸۴ فتح با ابتکار کارکنان شرکت ملی حفاری ایران با استقرار بر روی سکوهای دریایی در منطقه سلمان در حال تعمیر و تکمیل چاه است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۵۲۳۷۵ بازدید