سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

ایران بنزین و گازوئیل به افغانستان صادر می‌کند

توافقنامه همکاری متقابل وزارت صنعت و تجارت افغانستان و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران شامگاه دیروز (دو‌شنبه- ۵ دی) با حضور مهندس رستم قاسمی وزیر نفت ایران و انوار الحق احدی، وزیر تجارت و صنعت افغانستان امضا شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، مهندس علیرضا ضیغمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به این‌که امضای این توافقنامه حاصل مذاکرات متعددی است که بنا به درخواست کشور افغانستان در سال‌های گذشته انجام می‌شد، گفت: با امضای این توافق‌نامه ایران سالانه صادرات یک میلیون تن انواع فرآورده‌های نفتی شامل نفت‌گاز، سوخت هواپیما و بنزین صادرات به کشور افغانستان خواهد داشت.

مهندس ضیغمی با بیان این‌که در سال گذشته صادرات فرآورده‌های نفتی ایران به افغانستان  به صورت موردی و به میزان ۲۰۰ هزار تن بوده است، افزود: با افزایش میزان صادرات فرآورده‌های نفتی به سالانه یک میلیون تن شاهد رشد صادرات ۶۰ تا ۷۰ درصدی نفت‌گاز، ۲۵ تا ۳۰ درصدی بنزین و ۱۰ درصدی سوخت هواپیما خواهیم بود.

وی ادامه داد: این فرآورده‌های نفتی به قیمت بین‌المللی به فروش خواهند رسید ودر نظر داریم همین رویه از صادرات را برای  کشورهای دوست و همسایه و دیگر کشورها که خواستار خرید فرآورده‌های نفتی از کشور ایران هستند، درنظر بگیریم.

معاون وزیر نفت در امور پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی با اشاره به این‌که طرح‌های توسعه‌ای پالایشگاه‌های کشور یکی پس از دیگری تا نیمه اول سال ۱۳۹۱ به بهره‌برداری خواهند رسید، توضیح داد: پالایشگاه‌های امام خمینی(ره) شازند، شهید تندگویان تهران و لاوان تا پایان سال ۱۳۹۰ و پالایشگاه‌های تبریز، اصفهان و بندر عباس تا نیمه اول سال ۱۳۹۱ به بهره‌برداری خواهند رسید.

وی وضعیت ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی در کشور را مطلوب ارزیابی و تصریح کرد: هم‌اکنون مخازن ذخیره‌سازی کشور پر است و مازاد نفت‌گاز، نفت‌سفید و نفت‌کوره به صادرات اختصاص می‌یابد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ دی ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۲۶۲۶۸ بازدید