سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

تحریم نفت ایران چالشی جدی فراروی اقتصاد جهانی است

یک اقتصاددان انرژی با انتشار مقاله ای در فارن پالسی اعلام کرد: تحریم نفت ایران از سوی آمریکا و دولت های غربی، رکود اقتصادی دیگری برای جهان به بار می آورد.

رابین ام میلز، اقتصاددان انرژی و نویسنده افسانه بحران نفت و ذخیره سازی کربن در مقاله خود با عنوان «چه کسی چه کسی را تحریم می کند؟» در فارن پالسی نوشت: هر گونه تحریم بخش های نفتی ایران صرف نظر از نتایج آن، برای آمریکا پیامدهای منفی و نتیجه معکوس خواهد داشت.

میلز تصریح کرد: اعمال تحریم های نفتی ایده بدی است و چنانچه این تحریم ها موفقیت آمیز نباشد و به بن بست برسد، باز هم ایده خوبی نخواهد بود.

وی یادآور شد: چنانچه تحریم خرید نفت خام ایران اجرایی شود، متحدان آمریکا به شدت دچار مشکل می شوند و برخی از کشورهایی که هم اکنون با بحران اقتصادی دست و پنجه نرم می کنند، از جمله یونان، در شرایط توقف عرضه نفت ایران در بازار با مشکلی جدی رو به رو می شوند.

این اقتصاددان بخش انرژی ادامه داد: چنانچه غربی ها موفق به تحریم نفت ایران شوند و صدور نفت این کشور به بازارهای جهانی به طور واقعی متوقف شود، بهای جهانی نفت به شدت افزایش می یابد و این موضوع جهان را با یک بحران اقتصادی دوباره رو به رو می سازد.

میلز عنوان کرد: به احتمال زیاد تحریم نفت ایران با شکست رو به رو خواهد بود و تلاش های دیپلماتیک در این باره همگی بی نتیجه می ماند.

وی تاکید کرد: وجود ژاپن و کره جنوبی که حاضر به توقف واردات نفت از ایران نیستند، نشان دهنده شسکت تحریم هاست، این دو کشور ۱۰ درصد از نفت مورد نیاز خود را از ایران وارد می کنند و زیر بار این تحریم نمی روند.

میلز همچنین با بیان این که ادامه تجارت نفتی تهران-آنکارا نشانه دیگری از بی اثر بودن تحریم هاست، یادآور شد: ایران باید قادر به یافتن راهی برای دور زدن و مقابله با تحریم های سخت تر باشد.

این اقتصاددان حوزه انرژی گفت: آخرین سلاح مخفی دولت اوباما یعنی تحریم های عرضه بنزین به ایران سبب شد تا تهران طرح هدفمندی یارانه ها، اصلاح قیمت های سوخت و طرح افزایش ظرفیت تولید بنزین خود را با موفقیت اجرا کند.

وی ادامه داد: شرکت های نفت و گاز ایرانی را به توسعه میدان های نفتی مشترک ایران با کشورهای همسایه خود تشویق کرده است.

میلز همچنین گفت: کنگره آمریکا با اجرای این طرح، لطف بزرگی در حق ایران کرد.

وی ادامه داد: تحریم های پیشنهادی در سطح ژئوپولیتیک اثر چندانی نخواهد داشت، در حالی که این تحریم ها به سود پکن و مسکو خواهد بود.

به گفته این مقاله نویس، تحریم های دولت اوباما علیه تهران به ضرر خود واشینگتن خواهد بود و چنین تصمیم هایی از سوی آمریکا حیرت آور است.

 میلز با اشاره به پنهان کردن تاثیر تحریم ها بر اقتصاد آمریکا از سوی مقام های دولت واشینگتن گفت: خرید نفت گران و متحمل شدن نیم تریلیون دلار هزینه در طول این سال ها از نتایج تحریم ها بر اقتصاد آمریکا به شمار می رود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۰۶۳۰۷ بازدید