سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

پژوهشگاه صنعت نفت برای واگذاری دانش ساخت واحدهای جی تی ال آمادگی دارد

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت از آمادگی این پژوهشگاه برای واگذاری دانش ساخت واحد جی تی ال (تبدیل گاز به فرآورده) با فناوری بستر ثابت خبر داد و گفت: برخی از بانک ها برای خرید این دانش اعلام آمادگی کرده اند.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: بانک ها و بخش خصوصی، خریدار دانش فنی ساخت واحدهای جی تی ال با فناوری بستر ثابت هستند و لازم است قیمت خوراک تحویلی به این واحدها اعلام شود.

دکتر وحید حدادی اصل در باره اظهارنظرهایی که در زمینه صرفه اقتصادی راه اندازی واحدهای جی تی ال در کشور مطرح است، گفت: برای احداث واحدهای اقتصادی، مقدار سرمایه گذاری مدنظرنیست، بلکه نرخ بازگشت سرمایه بسیار مورد توجه است و به ازای خوراک ورودی، اقتصادی بودن طرح بررسی می شود.

وی با بیان این که هم اکنون اداره اقتصادی سودده بودن این واحدها را بررسی می کند، گفت: برای مثال در صورتی که دولت، خوراک ورودی را با نرخ ۱۵ سنت در اختیار واحدهای جی تی ال قرار دهد، باید یک واحد سه هزار بشکه ای احداث شود و اگر نرخ خوراک به ۲۰ سنت افزایش یابد، این واحد باید در ظرفیت ۱۰ هزار بشکه ای ساخته شود که در هر دو حالت، نرخ بازگشت سرمایه ۲۵ تا ۳۰ درصد در نظر گرفته شده و اقتصادی است.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت تصریح کرد: سرمایه گذاری اولیه قطر برای احداث واحد جی تی ال حدود هفت میلیارد دلار بود اما به دلیل کارهای تحقیقاتی، این رقم به حدود ۱۹ میلیارد دلار رسید، ضمن آن که احداث نخستین واحد همواره به سرمایه بیشتری نیاز دارد و در صورتی که احداث واحدهای جی تی ال برای قطر صرفه اقتصادی نداشت، هرگز ۳۰ هزار بشکه خود را به ۱۴۰ هزار بشکه افزایش نمی داد.

حدادی اصل در باره فناوری به کارگرفته شده برای ساخت واحد جی تی ال در کشور گفت: فناوری که امروز برای ساخت این واحد در کشور استفاده می شود “بستر ثابت” است که شرکت شل از آن استفاده می کند، ضمن آن که شرکت ساسول از فناوری دوغابی استفاده می کند.

وی افزود: پژوهشگاه صنعت نفت روی فناوری دوغاب برای ساخت واحد جی تی ال کار می کند و در صورت نتیجه گیری مثبت، آماده فروش این دانش نیز هستیم.

رئیس پژوهشگاه صنعت نفت، جایگاه و مکان یابی مناسب برای ساخت واحد جی تی ال را یکی از شاخص های مهم ساخت این واحد ها اعلام و تصریح کرد: هم اکنون در هر نقطه از کشور که خط لوله گاز وجود دارد، می توان این واحدها را احداث کرد.

حدادی اصل در مقایسه ساخت واحدهای جی تی ال با مجتمع های پتروشیمی گفت: واحدهای جی تی ال، تولید آب و واحدهای پتروشیمی، مصرف کننده عمده آب هستند؛ به گونه ای که به ازای هر یک بشکه جی تی ال، یک بشکه آب تولید می شود ولی برای مثال، پتروشیمی زاگرس سه برابر کل تهران آب مصرف می کند.

وی ادامه داد: واحدهای جی تی ال را در هر منطقه خشک بدون آب می توان احداث کرد و آب تولیدی این واحدها قابل استفاده برای کشاورزی است و اشتغال زایی بیشتری نیز ایجاد می کنند.

حدادی اصل تولید مقدار زیادی واکس بهداشتی با صرفه اقتصادی بالا و مقابله با آلایندگی هوا را از دیگر ویژگی های ساخت واحدهای جی تی ال برشمرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۰۷۳۰۷ بازدید