سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

آغاز گازرسانی به ۱۰۶ شهر و روستای استان فارس در دهه فجر امسال

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس از آغاز گازرسانی به ۶ شهر و ۱۰۰ روستای استان فارس همزمان با ایام دهه فجر امسال خبر داد و گفت: همه شهرهای استان فارس شامل ۹۳ شهر تا پایان برنامه به طور کامل زیرپوشش شبکه گازطبیعی قرار خواهند گرفت.

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس در گفت و گو با خبرنگار شانا، تصریح کرد: بر اساس برنامه، گازرسانی به ۱۰ شهر استان در دست اجراست که گازرسانی به چهار شهر استان در هفته دولت انجام شد و بقیه شهرها نیز در دهه فجر امسال به شبکه گاز شهری متصل می شوند.

سعید مومنی گفت: در دهه فجر امسال همچنین عملیات کلنگ زنی برای گازرسانی به ۱۰۰ روستا و دو شهر استان فارس همزمان با دهه فجر انجام می شود.

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس درباره روند اجرای برنامه گازرسانی به روستاها و شهرهای استان فارس در برنامه پنجم توسعه گفت: همه شهرهای استان فارس شامل ۹۳ شهر تا پایان برنامه به طور کامل زیرپوشش گازطبیعی قرار خواهند گرفت.

وی شمار مشترکان بهره مند از گاز طبیعی در استان فارس را ۸۶۰ هزار مشترک اعلام و تصریح کرد: عملیات گازرسانی به ۷۶ شهر و ۸۰۲ روستای استان انجام شده و سه میلیون و ۴۵۰ هزار نفر زیر پوشش عملیات گازرسانی هستند.

مومنی با بیان این که ۹۵ درصد جمعیت شهری و حدود ۶۴ درصد جمعیت روستایی استان فارس مشمول گازرسانی هستند، افزود: حدود چهار هزار و ۳۰۰ روستای در استان فارس وجود دارد که یک هزار و ۷۰۰ روستا گازرسانی شده است.

به گفته وی، ۴۷ درصد گاز مصرفی استان فارس در نیروگاه ها، ۲۷ درصد در صنایع، ۱۸ درصد در بخش خانگی و ۸ درصد در بخش تجاری مصرف می شود.

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس درباره روند پرداخت قبض گاز از سوی مشترکان با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها در کشور گفت: در بخش خانگی از ۲۹ آذر سال گذشته (زمان اجرای قانون هدفمندی) تا ۲۹ آذر امسال پنج درصد افزایش دریافتی در قبض های مشترکان داشتیم، ولی در بخش نیروگاهی، پرداخت بسیار ضعیف بوده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس گفت: پیش بینی می شود ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون متر مکعب گاز تا پایان امسال در استان فارس فروخته شود.

مومنی در باره روند مصرف گاز در این استان گفت: مصرف گاز در هشت ماه نخست امسال در قیاس با مدت مشابه سال گذشته در بخش صنایع با وجود افزایش ۳۰۰ واحد صنعتی از پنج میلیارد و ۶۰۰ میلیون متر مکعب به پنج میلیارد و ۲۳ میلیون متر مکعب رسیده است که این مهم کاهش حدود ۶۰۰ میلیون متر مکعبی مصرف گاز را نشان می دهد.

وی ممیزی و مدیریت مصرف انرژی را از عوامل موثر بر کاهش مصرف گاز در صنایع استان فارس برشمرد.

مومنی از کاهش ۳۲ درصدی مصرف گاز در بخش خانگی با وجود افزایش ۸۰ هزار مشترک در هشت ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد و افزود: در این دوره زمانی ۵۰۸ میلیون متر مکعب گاز در این بخش مصرف شده  این در حالی است که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۶۵۶ میلیون متر مکعب اعلام شده است.

به گفته وی، مصرف گاز در بخش تجاری در دوره زمانی مورد بررسی نسبت به دوره مشابه سال گذشته کاهش ۲۸ صدم درصدی را نشان می دهد، همچنین مصرف گاز در بخش اداری تا پایان مهر امسال نسبت به مدت مشابه سال ۸۹ با ۲۷ درصد کاهش همراه بوده است.

مدیرعامل شرکت گاز استان فارس کاهش مصرف گاز در همه بخش ها در استان فارس را نتیجه مدیریت مصرف همزمان با قانون هدفمندی یارانه ها اعلام و تصریح کرد: باید تلاش شود همسو با نهادینه شدن فرهنگ کاهش مصرف انرژی در کشور، استاندارد سازی تجهیرات گازسوز، مهندسی ساختمان ها با هدف افزایش راندمان انرژی انجام شود.

مومنی روند تامین گاز جایگاه های سی ان جی استان فارس را مطلوب ارزیابی و تصریح کرد: ۹۵ ایستگاه سی ان جی در استان فارس فعال است و روزانه حدود یک میلیون متر مکعب گاز به این جایگاه ها تحویل داده می شود.

وی با تاکید بر ضرورت توسعه جایگاه های سی ان جی همزمان با تبدیل خودروها به گازسوز در استان فارس گفت: با همکاری شرکت های ملی پخش فرآورده های نفتی، گاز و سازمان شهرسازی و شهرداری استان، امکانات لازم برای راه اندازی جایگاه های سی ان جی در اختیار متقاضیان قرار می گیرد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۰۴۵۱۶ بازدید