سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

راه اندازی واحد تصفیه نفتای سبک طرح بنزین سازی پالایشگاه تهران

مدیرعامل پالایشگاه شهیدتندگویان تهران با تشریح جزئیات ساخت واحد جدید بنزین سازی این پالایشگاه، گفت: واحد جدید بنزین سازی پالایشگاه شامل سه واحد است که واحد تصفیه نفتای سبک آن در دی ماه راه اندازی می شود.

محسن قدیری در گفت و گو با خبرنگار شانا افزود: عملیات ساختمان و نصب دو واحد دیگر از واحدهای بنزین سازی این طرح نیز پایان یافته و در حال پیش راه اندازی است.

مدیرعامل پالایشگاه شهیدتندگویان تهران گفت: همچنین تا یک ماه آینده خوراک مورد نیاز واحد تصفیه نفت سفید (KHT) طرح بهینه‌سازی فرآیند و بهبود کیفیت فرآورده‌های این پالایشگاه نیز تزریق خواهد شد و این واحد تا آخر دی ماه به بهره‌برداری می‌رسد.

قدیری افزود: عملیات پیش راه اندازی واحد تصفیه نفت سفید طرح توسعه پالایشگاه پایان یافته و این واحد هم اکنون آماده راه اندازی است.

مدیرعامل پالایشگاه شهیدتندگویان تهران با تاکید بر بهره برداری از کل طرح بهینه سازی فرآیند و بهبود کیفیت فرآورده های این پالایشگاه به منظور افزایش کیفیت فرآورده های تولیدی تا پایان سال ۹۰ گفت: واحد گوگردسازی طرح بهینه سازی پالایشگاه شهیدتندگویان تنها واحدی است که در سال آینده (سه ماه نخست سال ۹۱) به بهره برداری می رسد.

قدیری پیش از این در گفت و گو با شانا گفته بود با بهره برداری از طرح بنزین سازی و بهینه سازی پالایشگاه شهیدتندگویان و ساخت واحد تصفیه نفتای سبک و ایزومریزاسیون گوگرد موجود در گازوییل و بنزین تولیدی این پالایشگاه به ۱۰ پی‌پی‌ام و در نفت سفید به ۴۰ پی‌پی‌ام خواهد رسید.و فرآورده های آن بر اساس استاندارد یورو ۵ اروپا تولید می شود.

به گزارش شانا، با احداث واحدهای تصفیه نفتای سبک و ایزومریزاسیون طرح بنزین سازی در پالایشگاه شهیدتندگویان، علاوه بر افزایش قابل توجه کیفیت بنزین تولیدی این پالایشگاه، ظرفیت روزانه تولید آن هم یک و نیم میلیون لیتر افزایش یابد.

بنزین با اکتان ۸۷ حاصل از این واحد ایزومریزاسیون ( Isomerization ) برخلاف بنزین تولیدی سایر بخش ها که داری ترکیبات حلقوی زیادی هستند، به دلیل اینکه ترکیبات آیزوپارافینی بیشتری دارد به عنوان مرغوب ترین بنزین تولیدی پالایشگاه ها محسوب می شود. علاوه بر این بنزین تولیدی این واحد عاری از ترکیباتی نظیر نیتروژن، گوگرد، اکسیژن، الفین، آروماتیک و بنزن است.

قرارداد اجرای این طرح هفدهم آبان ۱۳۸۵ به امضا رسیده و هزینه اجرای آن ۶۰۰ میلیارد تومان است.

طرح بهینه سازی و بهبود کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه شهید تندگویان، یکی از طرح‌های زیست محیطی شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت است که با اجرای آن، افزون بر تولید حدود ۱۱۰ تن گوگرد در پالایشگاه، بخشی از خوراک ورودی پالایشگاه نیز تغییر کرده و فرآورده های آن بر اساس استانداردهای یورو ۴ اروپا ارائه می‌شود.

قرار است با اجرای طرح بهینه سازی در پالایشگاه شهید تندگویان، واحد گوگردزدایی از نفت سفید با ظرفیت تولید روزانه ۳۱ هزار و ۵۰۰ بشکه، گوگردزدایی از نفت گاز با ظرفیت تولید روزانه ۵۳ هزار بشکه و واحد هیدروژن و بازیافت گوگرد راه‌اندازی شود.

پالایشگاه تهران مشتمل بر ۲ پالایشگاه جنوبی و شمالی است و یکی از قدیمی‌ترین پالایشگاه‌های کشور است. پالایشگاه شماره یک (جنوبی) در سال ۱۳۴۷ با ظرفیت ۸۵ هزار بشکه در روز راه اندازی شد. پس از آن نیز در سال ۱۳۵۲ پالایشگاه شماره ۲ (شمالی) با ظرفیت یکصد هزار بشکه ایجاد شد و اکنون با تغییراتی که در این دو واحد داده شده در مجموع ظرفیت این پالایشگاه به ۲۳۵ هزار بشکه در روز رسیده است.

پالایشگاه تهران حدود ۱۵ درصد ظرفیت پالایشگاهی ایران را تشکیل می‌دهد و عمده نیاز مصرفی سوخت به خصوص بنزین شهر تهران را تامین می‌کند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۵ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۰۱۵۲۴ بازدید