سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

تجهیز کلینیک جراحی منطقه ویژه پارس به دستگاه اندازه گیری هورمون

مسوول آزمایشگاه طبی کلینیک جراحی منطقه ویژه پارس از نصب و راه اندازی یک دستگاه اندازه گیری هورمون در این آزمایشگاه خبر داد.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، مهدی دهقانی؛مسوول آزمایشگاه طبی کلینیک جراحی منطقه ویژه پارس، با اعلام این خبر افزود:دستگاه یاد شده با کمک منطقه ویژه پارس به مبلغ ۴۰۰ میلیون ریال خریداری و راه اندازی شد. ه است

 وی تصریح کرد: دستگاه یاد شده از نوع تمام خودکار موسوم به «دستگاه هورمون الیزا پروسسور» است که برای نخستین بار در سطح استان بوشهر، در کلینیک جراحی منطقه ویژه پارس (از مهمترین مراکز درمانی بهداشت و درمان صنعت نفت بوشهر) نصب و راه اندازی شده است.

دهقانی اظهار کرد: این دستگاه در قیاس با دستگاه های مشابه «الیزا»، از سرعت پردازش و دقت عمل بسیار بالاتری برخوردار است و قابلیت اندازه گیری اکثر تست های هورمونی همچون تیروئید (T3 ،T4 ، TSH )، پروستات (PSA )، هورمونهای جنسی (تستوسترون، پروژسترون، استروژن ) ، پرولاکتین و همچنین تشخیص انواع هپاتیت (A –B-C ) و ایدز (HIV ) را دارد.

دهقانی با اشاره به چگونگی اندازه‌گیری مقدار هورمون‌ها، یادآور شد: به طور معمول در بیماری های مختلف مقدار هورمون‌ها در خون افزایش یا کاهش می‌یابد، بدین ترتیب پزشک می‌تواند این گونه بیماری ها را با دانستن مقدار یک هورمون در خون تشخیص دهد.

وی افزود: از این رو، پس از معاینه بیمار، چنانچه برخی از نشانه های بیماری هورمونی در او تشخیص داده شود، بررسی هورمونی به بیمار پیشنهاد می شود؛ بیمار نیز به آزمایشگاه تشخیص طبی مراجعه می‌کند و در بخش هورمون شناسی، به وسیله خون گیری از بیمار، هورمون موجود در خون وی با کمک ابزارها و روش های زیست شیمیایی، اندازه گیری می شود.

بنابراین گزارش، بهداشت و درمان صنعت نفت بوشهر با دارا بودن یک بیمارستان ۶۴ تخته مجهز و ۳۲ درمانگاه، مسوولیت ارائه خدمات به کارکنان شاغل صنعت نفت و خانواده آنان در مناطق جم و پارس جنوبی و همچنین ۱۲۰ هزار نفر از ساکنان بومی این مناطق را عهده‌دار است.

همچنین از این تعداد، ۱۹ مرکز شامل یک مرکز اورژانس و درمانگاه جراحی و سه مرکز سلامت کار و یک مرکز پزشکی خانواده و ۱۴ مرکز بهداشتی و درمانی در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس مستقر شده‌اند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۷:۳۸۵۴۱ بازدید