سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

برنامه‌ریزی برای افزایش یک درصدی ضریب بازیافت نفت از مخازن

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از برنامه ریزی شرکت ملی نفت ایران به منظور افزایش یک درصدی ضریب بازیافت نفت از مخازن با اجرای فعالیت های پژوهشی و استفاده از روش های ازیاد برداشت خبر داد.

هرمز قلاوند؛ مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران از افزایش ضریب بازیافت نفت از مخازن کشور خبر داد و گفت: هم اکنون میانگین ضریب بازیافت نفت از مخازن ۲۹ درصد است که شرکت ملی نفت ایران در نظر دارد  با انجام کارهای پژوهشی و استفاده از روش های ازدیاد برداشت  EORاین ضریب را به ۳۰ درصد افزایش دهد که همین یک درصد می تواند نقش قابل توجهی در افزایش ذخایر داشته باشد.

قلاوند افزود: هم اکنون از ۱۰ روش ازدیاد برداشت (تزریق گاز طبیعی، آب، گاز دی اکسید کربن و گاز نیتروژن و …) به منظور افزایش ضریب بازیافت نفت از مخازن استفاده می شود که البته تزریق گاز طبیعی از متدواول ترین روش هاست.

وی  درباره تزریق گاز نیتروژن و دی اکسید کربن به مخازن گفت: کارهای اولیه برای استفاده از این دو روش تزریق، از جمله شیوه های جمع آوری گاز و همچنین تاثیر کاربرد این گازها بر کیفیت سنگ مخزن، در دست انجام است.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب ادامه داد: استفاده از محلول های شیمیایی برای استخراج نفت های سنگین و تزریق مکرر آب و نفت از روش هایی است که برای افزایش بازیافت نفت قابل استفاده است.

قلاوند مهمترین رسالت شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب را در وهله نخست تثبیت و نگهداشت توان تولید و سپس به موازات آن تلاش در جهت افزایش تولید نفت کشور خواند و افزود: هم اکنون به منظور افزایش تولید از ۱۰ مخزنی که در نیمه دوم عمر خود قرار دارند گاز تزریق می شود که در کنار افزایش تعداد دکل ها از دلایل تثبیت تولید در سال جاری به شمار می رود.

وی استفاده از روش ثانویه در امر تولید را منوط به زمانی اعلام کرد که امکان تخلیه طبیعی از چاه ها مقدور نباشد.  از این رو به منظور حفظ توان تولید، روش هایی همچون تزریق گاز و یا استفاده از تلمبه های دورن چاهی معمول است.

قلاوند از تصویب برنامه افزایش یک میلیون بشکه ای تولید نفت کشور در هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران خبر داد و گفت: شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به عنوان شرکتی که ۸۰ درصد تولید نفت کشور را عهده دار است نقش مهمی در این فرایند افزایش تولید دارد.

استفاده از ۴۱ تلمبه درون چاهی تا پایان امسال در مناطق نفتخیز جنوب

قلاوند ادامه داد: به منظور افزایش تولید،  استفاده از ۹۰ تلمبه‌ی درون چاهی به عنوان یکی از فناوری های روز ازیاد برداشت در دستور کار قرار دارد که بر این اساس، نصب و راه اندازی ۴۱ دستگاه تلمبه درون چاهی تا پایان سال جاری عملیاتی می شود.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۳ قرارداد که هر کدام شامل خرید و نصب ۳۰ دستگاه تلمبه درون چاهی است با بخش خصوصی منعقد شده افزود: تاکنون ۱۱ مورد از این تلمبه ها  تحویل شده و در حال نصب است که اعتبار لازم برای تامین این تلمبه ها هم از محل منابع داخلی و صندوق انرژی تامین می شود.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب اظهار داشت: استفاده از تلمبه های درون چاهی برای چاه هایی که فشار آنها به ۲۰۰ تا ۳۰۰ بشکه در روز رسیده است کاربرد دارد و می تواند تولید این چاه ها را تا یک هزار بشکه در روز افزایش دهد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۴۱۳۳۶ بازدید