سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

ایران سومین تامین کننده بزرگ نفت چین باقی ماند

بنابر اعلام اداره گمرک چین، ایران سومین تامین کننده بزرگ نفت خام چین در نوامبر گذشته باقی ماند.

به گزارش خبرگزاری رسمی کویت (کونا)، اداره گمرک چین اعلام کرد واردات نفت خام این کشور در نوامبر سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته با ۸٫۵ درصد افزایش، به پنج میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه در روز رسید.

واردات روزانه نفت خام چین از ایران در ماه نوامبر با ۵٫۳ درصد افزایش نسبت به دوره مشابه سال گذشته به ۶۲۲ هزار بشکه در روز رسید و این کشور سومین تامین کننده بزرگ نفت خام چین در ماه گذشته میلادی اعلام شد.

بنابر اعلام اداره گمرک چین، عربستان سعودی در ماه نوامبر همچنان توانست مقام نخست تامین کنندگان نفت خام به چین را به خود اختصاص دهد.

صادرات نفت خام عربستان به چین در ماه نوامبر به یک میلیون و ۱۸۰ هزار بشکه در روز رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته، ۳۲٫۳ درصد نیز افزایش نشان می دهد.

بر پایه گزارش اداره گمرک چین، پس از عربستان، آنگولا با صادرات روزانه ۷۴۸ هزار بشکه نفت به چین در نوامبر گذشته، دومین تامین کننده بزرگ نفت خام چین بود. صادرات نفت خام آنگولا به چین نیز در دوره مورد بررسی، ۲٫۷ درصد افزایش داشته است.

همچنین کویت، یکی از اعضای سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در دوره مورد بررسی روزانه حدود ۱۷۸ هزار بشکه نفت خام به چین صادر کرد؛ این مقدار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته با ۲۳٫۷ درصد افزایش روبه رو بوده است.

بر اساس برآورد آکادمی علوم اجتماعی چین، انتظار می رود در سال ۲۰۲۰، ۶۴٫۵ درصد از مصرف نفت خام این کشور از طریق واردات تامین شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۳۶۳۵۰ بازدید