سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

انجام ۹ هزار و ۴۹۰ متر حفاری دریایی در خلیج فارس

مدیر عملیات دریای شرکت ملی حفاری ایران از حفاری، تعمیر و تکمیل پنج حلقه چاه دریایی از ابتدای سال جاری تاکنون توسط ناوگان دریایی این شرکت خبر داد و افزود: متراژ کل حفاری در مدت زمان یاد شده ۹ هزار و ۴۹۰ متر بوده است.

مسعود حقیقی؛ مدیر عملیات دریا در شرکت ملی حفاری ایران در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه این شرکت، عملیات حفاری دریایی خود را از سال ۱۳۶۱ با یک دستگاه حفاری (شهید مدرس) آغاز کرده، از انجام ۴۳۶ هزار و ۲۳۸ متر حفاری دریایی از زمان آغاز فعالیت تاکنون خبر داد و افزود: در مدت زمان یاد شده نیز ۲۶۰ حلقه چاه در دریا حفر شده است.

وی از فعالیت بیش از ۱۰۰ دکل دریایی در خلیج فارس خبر داد و افزود: هم اکنون سهم ایران از دکل های موجود در خلیج فارس ۲۰ دکل است این در حالی است که کشورهای همسایه شامل امارات متحده عربی، عربستان سعودی و قطر با در اختیار داشتن ناوگان بیشتر سهم برداشت خود را از مخازن مشترک نفت و گاز افزایش داده اند.

حقیقی با بیان اینکه شرکت ملی نفت ایران تا پایان برنامه پنجم توسعه (۱۳۹۴-۱۳۹۰ ) حفاری ۵۰۰ حلقه چاه در دریا را هدفگذاری کرده است تصریح کرد: برای رسیدن به برنامه نیازمند ۴۰ دستگاه حفاری هستیم این در حالی است که هم اکنون دکل های حفاری ایرانی فعال در حوزه خلیخ فارس ۲۰ دستگاه است.

وی ادامه داد: از ۲۰ دکل فعال در خلیج فارس، ۱۱ دستگاه به شرکت های ایرانی غیر از شرکت ملی حفاری تعلق دارد که به صورت استیجاری در اختیار شرکت های تابعه وزارت نفت است و ۹ دستگاه متعلق به شرکت ملی حفاری ایران است که شامل ۱+۳ دستگاه ملکی (شهید رجایی، شهید مدرس، مورب (ابوذر) و دستگاه حفاری ۸۴ فتح) و ۵ دستگاه استیجاری است.

وی خاطر‌نشان کرد: متراژ کل حفاری طی ۹ ماه گذشته بالغ بر ۹ هزار و ۴۹۰ متر بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی حفاری ایران به لحاظ دامنه عملیاتی از بزرگترین شرکت های فرعی شرکت ملی نفت ایران به شمار می رود و از شمالی ترین مناطق (سرخس، خانگیران) مرکزی، غرب، جنوب غربی تا جنوبی ترین مناطق (خلیج فارس، پارس جنوبی) و به طور کلی بیش از ۱۰ استان کشور که امکان استحصال نفت و گاز وجود داشته باشد فعالیت می کند.

این شرکت هم اکنون با افزایش دستگاه های حفاری و توسعه خدمات فنی و مهندسی و با بهره گیری بیش از ۱۶ هزار نفر نیروی انسانی متخصص عملیات حفاری و خدمات فنی، مهندسی چاه های نفت و گاز را در اقصی نقاط کشور انجام می دهد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۴ دی ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۱۰۳۲۴ بازدید