سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

افزایش ۱۰ درصدی تولید گاز در سال جاری

افزایش ۱۰ درصدی تولید گاز در سال جاری/ شرکت ملی نفت، ۱۲۰ میلیارد دلار پروژه در دست اجرا دارد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به ۱۲۰ میلیارد دلار پروژه در دست اقدام در این شرکت و شرکت های تابعه آن اشاره کرد و گفت: قرارداد مربوط به توسعه دیگر میادین نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران به ویژه در حوزه میادین مشترک به زودی منعقد می شود.

به گزارش خبرنگار اعزامی پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران به اهواز، احمد قلعه بانی؛ معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، در نشستی که به مناسبت سی و دومین سالگرد تاسیس شرکت ملی حفاری ایران، بعدازظهر امروز (چهارشنبه ۳۰ آذرماه) در محل تالار اجتماعات این شرکت در اهواز برگزار شد، گفت: برای اجرای برنامه های توسعه ای شرکت ملی نفت ایران در برنامه پنجم توسعه، نیازمند سرمایه گذاری سالانه ۳۶ میلیارد دلاری هستیم.

وی ادامه داد: برای رسیدن به این مقصود باید ماهانه به میزان ۱٫۷ درصد پیشرفت در روند اجرای پروژه های این شرکت محقق شود و بر همین اساس نیز باید ماهانه سه میلیارد دلار تا پایان برنامه پنجم سرمایه گذاری شود.

وی خاطرنشان کرد: از سهم ۳۶ میلیارد دلار سرمایه گذاری در سال جاری، ۱۵ تا ۱۶ میلیارد دلار در پارس جنوبی و مابقی اعتبار در بخش های دیگر تولید نفت و گاز هزینه خواهد شد.

قلعه بانی با اشاره به اینکه حجم قراردادهای در دست اجرای شرکت ملی نفت ایران در حدود ۱۲۰ میلیارد دلار تخمین زده می شود، گفت: در آینده ای نزدیک شاهد عقد قراردادهای توسعه ای دیگری در حوزه نفت و گاز خواهیم بود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در ادامه خواستار حمایت بیشتر مسئولان و نمایندگان مجلس از طرح های توسعه ای صنعت نفت شد و گفت: باید در خصوص تامین بودجه طرح های شرکت ملی نفت ایران، تمهیدات ویژه ای اندیشیده شود.

معاون وزیر نفت درباره میزان موفقیت فروش اوراق مشارکت با سود سالانه ۱۷ درصد نیز گفت: متاسفانه فروش این اوراق به دلیل سود کم، جذابیت چندانی نداشت و بر همین مبنا باید راهکارهایی در خصوص افزایش سهم سود سالانه مثلا به میزان ۲۰ تا ۲۵ درصد اندیشیده شود.

تولید ۵٫۱ میلیون بشکه نفت در برنامه پنجم

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در ادامه به برنامه این شرکت در برنامه پنج ساله پنجم توسعه اشاره کرد و ادامه داد: در همین راستا باید تولید نفت شرکت ملی نفت ایران تا پایان سال ۹۴ به ۵٫۱ میلیون بشکه و تولید گاز نیز به یک میلیون و ۷۰۰ هزارمترمکعب افزایش یابد.

وی در زمینه برنامه تولید شرکت ملی نفت ایران در سال جاری نیز گفت: آمار تولید گاز در سال جاری در مقایسه با سال ۸۹ در حدود ۱۰ درصد افزایش داشته است.

قلعه بانی خاطرنشان کرد: بخش مهمی از این رویداد با وارد مدار شدن گاز فازهای ۹ و ۱۰ پارس جنوبی و افزایش ۵۰ میلیون مترمکعبی گاز حاصل شده است.

وی ابراز امیدواری کرد طی ۴ سال آینده شاهد افزایش سالانه ۲۰ درصدی تولید گاز و رسیدن حجم تولید به رقم ۱۰۰ میلیون مترمکعب گاز باشیم.

افزایش تعداد دکل های حفاری به ۱۳۴ دستگاه

قلعه بانی با اشاره به اینکه در برنامه پنجم توسعه به ۱۴۰ دستگاه حفاری خشکی و ۳۶ دستگاه حفاری دریایی نیاز داریم، گفت: در حال حاضر تعداد ۹۸ دکل حفاری در بخش خشکی در حال فعالیت است که این تعداد تا ۲ سال آینده به ۱۳۴ دستگاه می رسد.

وی ادامه داد: در عین حال شرکت های حفاری شمال، تاسیسات دریایی، حفاری دانا، قرارگاه سازندگی خاتم الاوصیا، شرکت انرژی پاسارگاد و سرمایه گذاری ایران، پیگیری های لازم در خصوص خرید و ساخت بیش از ۳۶ دستگاه حفاری را انجام می دهند.

وی در ادامه با اشاره به تجارب مفید شرکت ملی حفاری ایران در مهار کنترل فوران چاه های ۲۳ کنگان، ۲۴ نفت شهر و ۲۴ مارون گفت: این شرکت باید شاخص هایی مبتنی بر مقایسه عملکرد خود با دیگر شرکت های داخلی و خارجی فعال در حوزه حفاری را تدوین کند تا از این رهگذر شاهد کاهش هزینه ها و افزایش سرعت پروژه های تعریف شده در این بخش باشیم.

قلعه بانی همچنین با تاکید بر اهمیت توسعه میادین مشترک، از مدیران و کارشناسان شرکت ملی حفاری ایران خواست تا روند فعالیت خود در اجرای پروژه فازهای ۱۷ و ۱۸، ۹ و ۱۰ و ۱۴ پارس جنوبی را تسریع کنند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۳ دی ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۱۷۳۱۲ بازدید