سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

هدفمند شدن یارانه ها سبب ایجاد عدالت در کشور شد

مهندس رستم قاسمی با تاکید بر اینکه هدفمند شدن یارانه ها سبب ایجاد عدالت در کشور شده است، گفت: هدفمند کردن یارانه ها تاثیر چشمگیری نیز بر کنترل مصرف حامل های انرژی داشته است.

به گزارش خبرنگار شانا، وزیر نفت امروز(سه شنبه ۲۹ آذر) در همایش اولین سالروز هدفمند شدن یارانه ها با بیان اینکه رشد انرژی در رشد اقتصادی جهان تاثیرگذار است، اظهار کرد: امروزه رشد تقاضای انرژی تاثیری مستقیم بر اقتصاد دارد.

 مهندس رستم قاسمی با تبریک اولین سالروز هدفمند شدن یارانه ها در کشور گفت: امروزه بیش از ۹۰ درصد از منابع انرژی جهان از محل منابع نفت و گاز تامین می شود و کشورهای توسعه یافته با برقرار کردن مالیات های ناجوانمردانه، کشورهای مصرف کننده را به گران فروشی متهم می کنند؛ در حالی که این کار ظلم به کشورهای تولیدکننده است.

 وزیر نفت گفت: در اجلاس اخیر اوپک، یکی از مسئولان اروپایی با اظهار اینکه قیمت های بالای نفت بر رشد اقتصادی اروپا تاثیر گذاشته است، از کشورهای تولید کننده انتقاد کرد که در پاسخ گفتم فروش انرژی در کشورهای شما را اگر تقسیم بر سه کنند؛ به گونه ای که یک سهم برای تولیدکننده و دو سهم برای شما باشد، نشانگر آن خواهد بود که کشورهای مصرف کننده، درآمد هنگفتی را از محل مالیات کسب می کنند.

 مهندس قاسمی در ادامه افزود: در ایران ۹۵ درصد انرژی از محل منابع هیدروکربوری تامین و برآورد می شود تا ۱۰۰ سال آینده دارای ذخایر هیدروکربوری باشیم.

 وی با بیان اینکه بیش از ۶۰ درصد ذخایر انررژی جهان از منابع هیدروکربوری در خاورمیانه قرار دارد، تصریح کرد: پیش بینی می شود در ۳۰ سال آینده انرژی های فسیلی در بسیاری از کشورها پایان یابد؛ در مورد خاورمیانه نیز این پیش بینی برای ۶۰ سال است اما خوشبختانه کشورمان تا یکصد سال آینده، طبق برآوردها دارای نفت است.

 وزیر نفت گفت: سطح برخورداری کشور از مصرف انرژی به ویژه گاز سطح مطلوبی است و بیش از ۹۹ درصد شهرها و ۵۵ درصد روستاها از نعمت گاز برخوردارند و در بخش روستایی نیز، درصد روستاهای دارای گاز ایران کمی بیشتر از کشور روسیه است.

 وی افزود: سطح برخورداری انرژی باید یکسان و برای اینکه این سطح عادلانه باشد، تنها یک راه در کشور ما وجود داشت و آن هم هدفمند کردن یارانه ها بود.

 قاسمی ادامه داد: باید عدالت در مصرف رعایت می شد و میان کسی که در یک واحد مسکونی ۲۰ متری در روستا زندگی می کند با کسی که در خانه های ۲۰۰۰ متری شهری زندگی می کند و دارای سطح درآمد بالاتری است، تفاوتی وجود داشته باشد.

 وزیر نفت اظهار کرد: اگر قانون هدفمند کردن یارانه ها اجرا نمی شد، امروز روزانه بیش از ۱۲۰ میلیون لیتر مصرف بنزین داشتیم و مصرف گاز نیز بیش از ۲۰۰ میلیارد مترمکعب در سال برای مصارف خانگی می بود.

 وی افزود: ما مخالف مصرف نیستیم اما باید عدالت در مصرف انرژی رعایت شود.

 مهندس قاسمی تصریح کرد: اگر روزی مصرف واقعی شود و هر کس هر مقداری که می خواهد از سهم خودش مصرف کند، عدالت برقرار می شود.

 وزیر نفت افزود: اگر قانون هدفمند کردن یارانه ها اجرا نمی شد، فاصله ها زیاد می شد و خوشبختانه در دولت دهم، هدفمند کردن یارانه ها محقق و این تصمیمی بود که با جرات گرفته شد.

 قاسمی گفت: پرداخت یارانه به مردم به ویژه به دهک های پایین، تعادل ایجاد کرد و این یادمان و یادگار دولت دهم برای ملت ایران است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۶:۵۶۳۷۶ بازدید