سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

مذاکره برای افزایش حجم سوآپ نفت ادامه دارد

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه سوآپ فرآورده های نفتی همچنان ادامه دارد از مذاکره برای عقد قراردادهای جدید با هدف افزایش حجم سوآپ خبر داد.

 مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار کرد: خبرهای منتشر شده در مورد توقف سوآپ فرآورده های نفتی صحت نداشته و تکذیب می شود.

مهندس احمد قلعه بانی افزود: سوآپ فرآورده ها نفتی همچنان ادامه دارد و مطابق قراردادهای منعقد شده در حال انجام بوده و هیچ گونه وقفه ای در آن به وجود نیامده است.

وی افزود: مذاکرات دیگری نیز برای امضای قراردادهای جدید سوآپ در جریان است که با به نتیجه رسیدن آن حجم سوآپ باز هم افزایش خواهد یافت.

به گزارش شانا، وزیر نفت نیز چندی پیش در مورد حجم سوآپ نفت ایران اظهار کرد: حجم سواپ ۲۵ هزار تا ۳۰ هزار بشکه در روز است و وزارت نفت از مشارکت بخش خصوصی برای افزایش حجم سواپ نفت استقبال می کند.

مهندس قاسمی افزود: نگاه ما این است که با حضور بخش خصوصی در سوآپ هم بخش خصوصی سود ببرد و هم نفت مورد نیاز پالایشگاه های شمال کشور و تهران تامین شود.

وی همچنین خبر داد که کمیته سوآپ به زودی فعال می شود.

 همچنین مهندس ضیغمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران نیز  با بیان این که محدودیتی برای فعالیت بخش خصوصی در زمینه صادرات فرآورده های نفتی وجود ندارد، افزود: شرکت های متقاضی می توانند به شرکت ملی پخش مراجعه و پس از تایید توانمندی ها در زمینه صادرات فعالیت کنند.

همچنین مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران  نیز  در این مورد پیشتر گفته بود که در پی نشست صمیمانه وزیر نفت با فعالان اتاق بازرگانی و درخواست بخش خصوصی ایران برای حضور جدی در عرصه سوآپ،شرکت ملی نفت ایران آمادگی دارد تمامی درخواست های فعالان بخش خصوصی را برای همکاری در قالب سوآپ بررسی و وارد مرحله اجرایی کند.

وی افزود: تمامی زیرساخت های سوآپ نفت در کشور برای همکاری با بخش خصوصی ایرانی آماده است و در صورتی که فعالان ایرانی ،محموله های نفتی از مبداء آسیای میانه داشته باشند،شرکت ملی نفت ایران برای انعقاد قرارداد با آنها آمادگی کامل دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۹ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۰۹:۳۹۳۳۳ بازدید