سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN
با حضور وزیر نفت و رئیس جمهوری تاتارستان

امضای تفاهم نامه توسعه میدان نفت سنگین زاغه

تفاهم نامه توسعه میدان نفتی زاغه میان شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و شرکت تات نفت روسیه با حضور رستم مینیخانوف، رئیس جمهوری تاتارستان و مهندس رستم قاسمی وزیر نفت کشورمان امضا شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، این قرارداد روز یکشنبه ۲۷ آذر توسط ناجی سعدونی، مدیرعامل شرکت متن و رافیانت یارولین، مدیرعامل شرکت تات نفت ایران اویل کمپانی کیش با هدف توسعه میدان نفت خام سنگین زاغه امضا شد.

با امضای این تفاهمنامه، امکان افزایش ظرفیت روزانه تولید از این میدان نفت سنگین در فاز اول ۷ هزار بشکه و در فاز دوم ۵۵ هزار بشکه نفت فراهم خواهد شد.

 چاه شماره یک میدان نفتی زاغه سال‌ها پیش حفاری و متروکه اعلام شد و شرکت ملی نفت ایران قصد دارد با حفاری چاه شماره ۲ این میدان، اطلاعات جامع تری از این میدان نفت سنگین استخراج کند.

 هم اکنون عملیات لرزه نگاری سه بعدی، پردازش اطلاعات و تعبیر و تفسیر داده ها، همچنین عملیات پردازش PSTM و PSDM برای توسعه میدان نفت سنگین زاغه انجام شده است.

میدان زاغه از میدان های جنوب غرب ایران، در ۲۵ کیلومتری شهر بندری دیلم و ۶ کیلومتری کناره خلیج فارس واقع شده است.

تفاهم نامه طرح توسعه این میدان میان شرکت تات نفت ایران اویل کمپانی کیش، با سرمایه گذاری بانک تات ایران انجام خواهد شد.

در بخش زیرزمینی حفاری ۱۱ حلقه چاه شامل یک حلقه چاه توصیفی ۹ حلقه چاه تولیدی و یک حلقه چاه دفع پساب برای توسعه کامل میدان بر اساس راهبرد توسعه تضمین شده در طرح توسعه میدان های نفت سنگین موردنیاز است، همچنین برای توسعه کامل میدان به تاسیسات فرآیندی برای فرآورش حدود ۵۵ هزار بشکه نفت سنگین نیاز است.

با توجه به اطلاعات تولید چاه شماره ۱ زاغه که با فشار سر چاهی ۳۰۵۰ پام تولید ۱۷ هزار و ۵۰۰ بشکه در روز انجام شده است، پیش بینی می شود تولید چاه شماره ۲ میدان به مراتب بیشتر از ۷ هزار بشکه انجام شود.

در توسعه کامل میدان، احداث یک واحد ۵۵ هزار بشکه ای با تاسیسات نمک زدایی و تاسیسات برطرف کننده رسوب آسفالت مدنظر است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۴:۰۸۷۸۴ بازدید