سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

مجموع عرضه گاز امسال به ۱۷۵ میلیارد مترمکعب می رسد

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران با اعلام افزایش روزانه ۶۰ میلیون مترمکعبی مصرف گاز بخش خانگی و تجاری در ماه های آبان و آذر گفت: مجموع عرضه گاز کل کشور تا پایان امسال به ۱۷۵ میلیارد مترمکعب خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار شانا، حسن منتظر تربتی امروز (شنبه ۲۶ آذر) با بیان اینکه از ابتدای امسال تا کنون بیش از ۱۲۵ میلیارد مترمکعب گاز به بخش های مختلف (خانگی تجاری، صنعتی و نیروگاهی) عرضه شده است، افزود: از این حجم ۵۰ میلیارد مترمکعب مربوط به بخش خانگی و تجاری، ۳۵ میلیارد مترمکعب به بخش نیروگاهی و ۲۲ میلیارد مترمکعب گاز نیز مربوط به صنایع عمده بوده است.

تربتی گفت: با توجه به حجم عرضه و مصرف ۱۲۵ میلیارد مترمکعبی گاز از ابتدای امسال تا کنون، مصارف در بخش خانگی و تجاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۸ درصد و در بخش صنایع نیز ۱۰ درصد افزایش یافته است.

 صادرات گاز ۷میلیارد مترمکعب، واردات ۸ میلیارد مترمکعب

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران درباره صادرات گاز به ترکیه در روز جاری (۲۶ آذر) نیز گفت: در روز جاری بیش از ۲۸ میلیون مترمکعب گاز به این کشور صادر شده این در حالی است که سقف قراردادی امسال گاز به ترکیه روزانه ۳۰ میلیون مترمکعب است.

وی همچنین حجم گاز صادر شده به ترکیه از ابتدای امسال تا کنون را ۷ میلیارد مترمکعب اعلام کرد و گفت: حجم صادرات گاز در مقایسه با مدت مشابه سال پیش ۱۰ درصد افزایش داشته است.

به گفته مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران حجم واردات گاز امسال از ابتدای سال تاکنون بیش از ۸ میلیارد مترمکعب بوده است که این مقدار در مقایسه با مدت مشابه سال پیش ۲٫۵ میلیارد مترمکعب افزایش نشان می دهد.

 میانگین ۲۲ درصدی رشد مصرف گاز در آبان و آذر

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران در ارتباط با رفتار مصرفی مشترکان در ماه های آبان و آذر امسال نیز گفت: در آبان و آذر ماه امسال مصرف روزانه مشترکان بخش خانگی و تجاری روزانه ۶۰ میلیون مترمکعب افزایش یافت این در حالی است که در آبان ماه امسال دمای هوا نسبت به سال گذشته ۵ درجه و در آذر ماه نیز ۶٫۵ درجه سردتر از مدت مشابه سال گذشته بود.

وی اظهار داشت: حجم مصرف گاز مشترکان بخش خانگی و تجاری در آبان ماه امسال ۲۶ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشته است و در آذر ماه این میزان افزایش به ۱۸ درصد در قیاس با مدت مشابه سال قبل رسید این در حالی است که رشد شبکه در مدت زمان یاد شده ۸ درصد بوده است.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران گفت: در آبان ماه به ازای هر یک درجه کاهش دما حجم مصرف گاز ۱۰ میلیون مترمکعب و در آذر ماه نیز به ازای هر یک درجه کاهش دما میزان مصرف گاز ۵ میلیون مترمکعب افزایش یافته است به عبارتی رفتار مصرفی مردم تابع شرایطی از قبیل دما و شرایط فصلی بوده است.

تربتی تصریح کرد: اگر در رفتار مصرفی مردم تاثیر دما را حذف کنیم حجم کاهش مصرف و صرفه جویی این حامل انرژی ۳ تا ۵ درصد برآورد می شود.

تربتی با بیان اینکه در روزهای تاسوعا و عاشورا (۱۴ و ۱۵ آذر) مصرف میانگین گاز ۳۰ تا ۴۰ میلیون مترمکعب کاهش داشته است، گفت: این حجم کاهش به دلیل تمرکز و تجمع هیئت های عزاداری و مصرف متمرکز در آنها بوده است.

وی درباره مصرف امروز گاز در کل کشور نیز گفت: حجم کل گاز مصرفی در روز جاری شنبه ۲۶ آذر به ۵۰۵ میلیون مترمکعب رسیده که ۳۹۰ میلیون مترمکعب آن مربوط به بخش خانگی و تجاری است.

وی همچنین حجم گاز تحویلی به صنایع عمده در روز جاری را ۸ میلیون مترمکعب اعلام و تصریح کرد: با توجه به هماهنگی های به عمل آمده با شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی و ذخیره سازی مناسب در مخازن، مشکلی از جهت تامین سوخت واحدهای صنعتی وجود ندارد.

مدیر دیسپچینگ شرکت ملی گاز ایران درباره وضعیت کلی گازرسانی به شهرها و روستاهای کشور نیز گفت: تا کنون هیچ کاهش فشاری در هیچ نقطه ای از کشور گزارش نشده و تامین گاز به طور عادی و مطلوبی انجام می شود.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۷ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۰۷:۴۴۳۸۵ بازدید