سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

امروز، یکصد و شصتمین اجلاس وزارتی اوپک برگزار می‌شود

یکصد و شصتمین اجلاس وزارتی اوپک امروز (چهارشنبه – ۲۳ آذر) در مقر دبیرخانه این سازمان در وین، به ریاست مهندس رستم قاسمی، وزیر نفت ایران آغاز به کار می‌کند.

 به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، در اجلاس امروز اوپک، پس از بررسی مسائل مربوط به بودجه و حسابرسی، در مورد وضعیت بازار در نیمه نخست سال ۲۰۱۲ مذاکره خواهد شد و وزیران کشورهای عضو در مورد حفظ سقف کنونی تولید و یا تغیرات احتمالی مذاکره و رایزنی خواهند کرد.

 بازگشت لیبی به بازارهای جهانی و روند تدریجی افزایش میزان تولید نفت این کشور، افزایش تولید نفت عراق و چشم‌انداز اقتصادی سال ۲۰۱۲ نیز در اجلاس امروز اوپک، بررسی و آخرین برآوردها از عرضه مازاد نفت ارائه خواهد شد.

 اوپک امروز با اجماع درباره سهمیه تولید کشورهای عضو این سازمان تصمیم‌گیری خواهد کرد؛ همچنین بحران اقتصادی در حوزه یورو نیز از مسائلی است که در اجلاس امروز به آن پرداخته می‌شود.

 بر اساس این گزارش، منابع مستقل، تولید نفت اوپک به غیر از عراق را حدود ۳۰ میلیون بشکه در روز تخمین می‌زنند و تولید کنونی لیبی نیز حدود ۸۰۰ هزار بشکه در روز اعلام شده است.

 همچنین بر اساس آمار و ارقام منابع رسمی و مستقل، جمهوری اسلامی ایران کماکان رتبه دوم تولید را میان کشورهای عضو اوپک دارا است.

 محمد علی خطیبی نماینده ایران در هئیت عامل اوپک در این باره تاکید می‌کند که فاصله معنی دار بین میزان تولید ایران و سومین کشور تولید کننده نفت اوپک وجود دارد.

 بر پایه این گزارش، بازار نفت هم‌اکنون به طور منطقی متعادل است، ضمن آن که اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) قصد دارند در نشست امروز به منظور تضمین عرضه کافی نفت به اجماع برسند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۳ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۵۷۳۵۱ بازدید