سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

افزایش تولید روزانه سوخت جت پالایشگاه شازند به روزانه ۶ میلیون لیتر

مجری طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند گفت: واحد تصفیه هیدروژنی نفت سفید این طرح هم اکنون آماده بهره‌برداری است که با ‌راه‌اندازی آن تا آخر هفته جاری، تولید سوخت جت این پالایشگاه به روزانه ۶ میلیون لیتر می‌رسد.

رشید سیدیان در گفت و گو با خبرنگار شانا با اعلام این خبر گفت: این واحد تا آخر هفته جاری به بهره برداری می رسد و محصول تولیدی آن نفت سفید و سوخت جت دارای استاندارد یورو ۵ به ظرفیت روزانه ۵ میلیون لیتر است.

وی تاکید کرد: پیش از این در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند، روزانه ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار لیتر سوخت جت تولید می شد که با بهره برداری از این واحد ظرفیت تولید سوخت جت این پالایشگاه به روزانه ۶ میلیون لیتر می رسد.

مجری طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند بودجه سرمایه گذاری شده در این واحد را ۲۸ میلیون و ۴۹۲ هزار یورو عنوان کرد و افزود: واحد تصفیه هیدروژنی نفت سفید چهارمین واحد فرآیندی طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی(ره) است که به مرحله بهره برداری و تولید فرآورده رسیده است.

سیدیان تصریح کرد: واحد هیدروژن با حدود ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی هم اکنون در مرحله عملیات پیش راه اندازی قرار دارد و واحد بعدی است که پس از واحد تصفیه هیدروژنی نفت سفید به بهره برداری می رسد.

وی همچنین درباره میزان پیشرفت طرح توسعه پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند افزود: میزان پیشرفت کل طرح با ۹۲ درصد پیشرفت در بخش ساختمان و نصب، هم اکنون به بیش از ۹۶ درصد رسیده است و پیش بینی می کنیم این طرح تا آخر امسال به بهره برداری برسد.

به گزارش شانا، طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند یکی از مهمترین و بزرگرترین طرح های اجرا شده در شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت است که در واقع احداث پالایشگاهی جدید در کنار پالایشگاه فعال کنونی است؛ با اجرای این طرح پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند تا پایان امسال ظرفیت تولید بنزین خود را به ۳٫۴ برابر کل ظرفیت موجود افزایش می دهد و روزانه ۱۶ میلیون لیتر بنزین تولید خواهد کرد.

تغییر خوراک پالایشگاه و افزایش ظرفیت پالایشی از روزانه ۱۷۰ هزار بشکه نفت خام سبک به روزانه ۲۵۰ هزار بشکه مخلوطی از نفت خام سبک و سنگین برای جلوگیری از واردات بنزین و فرآورده های نفتی، افزایش تولید بنزین و محصولات مطابق با استانداردهای کیفی اروپا و ساخت پالایشگاهی با توجه به الزامات زیست محیطی از مهمترین اهداف اجرای طرح توسعه در پالایشگاه امام خمینی (ره) شازند است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۳۵۳۲۱ بازدید