سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

همگرایی اعضای اوپک قیمت منطقی و ثبات بازار را به همراه دارد

محمدعلی خطیبی قیمت منطقی و ثبات بازار را نتیجه همگرایی اعضای اوپک در اجلاس ۱۶۰ دانست و گفت: آنچه برای اوپک مهم است توازن عرضه و تقاضا و بازار متعادل است زیرا تولید کنندگان و مصرف کنندگان نفت را منتفع خواهد ساخت.

نماینده ایران در هئیت عامل اوپک در آستانه برگزاری اجلاس ۱۶۰ اوپک در اتریش در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار کرد: اجلاس یکصدو شصتم وزارتی اوپک فردا (چهارشنبه ۲۳ آذر) در مقر دبیرخانه این سازمان به ریاست مهندس قاسمی وزیر نفت ایران در وین آغاز به کار خواهد کرد.

خطیبی ادامه داد: در اجلاس آتی اوپک، پس از بررسی مسائل مربوط به بودجه و حسابرسی ،در مورد وضعیت بازار  در ۶ ماهه اول سال ۲۰۱۲ مذاکره خواهد شد و وزیران کشورهای عضو در مورد حفظ سقف کنونی تولید و یا تغیرات احتمالی مذاکره و رایزنی خواهند کرد.

نماینده ایران در هئیت عامل اوپک  در باره بحران اقتصادی در حوزه یورو گفت: این مسئله در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) بررسی خواهد شد، ضمن آن که کمیسیون اقتصادی این سازمان افزون بر مسائل یادشده، به بررسی شرایط کنونی بازار و آخرین برآوردها درباره عرضه و تقاضا، پیش از آغاز اجلاس وزیران می پردازد که نتایج مذاکرات در اجلاس وزیران نفت اوپک به تبادل نظر گذاشته می شود.

محمدعلی خطیبی اظهار کرد: بازگشت لیبی به بازارهای جهانی و روند تدریجی افزایش میزان تولید این کشور که تا نیمه سال آینده میلادی بر اساس پیش بینی ها به ۱٫۵ میلیون بشکه در روز خواهد رسید و نیز افزایش تولید نفت عراق نیز در اجلاس فردای اوپک، بررسی و آخرین برآوردها از عرضه مازاد ارائه خواهد شد.

نماینده ایران در هئیت عامل اوپک افزود: مدیریت بازار سبب ایجاد تعادل در عرضه و تقاضا خواهد شد و در نتیجه شاهد قیمت های منطقی نفت خواهیم بود.

وی ادامه داد: در این اجلاس چشم انداز اقتصادی سال ۲۰۱۲ مورد بررسی و ارزیابی قرار خواهد گرفت و امید است کشورهای عضو با همگرایی به ثبات بازار کمک کنند.

خطیبی تاکید کرد: نباید مسائل سیاسی وارد اوپک شود زیرا این سازمان یک سازمان اقتصادی است که با مذاکره و رایزنی کشورهای عضو می توان در مباحث تخصصی بازار های جهانی نفت به اجماع رسید.

وی تصریح کرد: برخی دخالت ها و فشارها ی خارج از اوپک در اجلاس قبلی موجب ایجاد مشکلاتی شد که امیدواریم در اجلاس آتی اوپک فشارهای بیرونی بر کشورهای عضو وارد نشود و تما م اعضا با اجماع کامل با بحث ها و مذاکره های منطقی به تصمیم گیری بپردازند.

نماینده ایران در هئیت عامل اوپک در مورد میزان تولید نفت کشورهای عضو اوپک اظهار کرد: منابع مستقل تولید نفت اوپک به غیر از عراق را حدود ۳۰ میلیون بشکه در روز تخمین می زنند و تولید کنونی لیبی نیز حدود ۸۰۰ هزار بشکه در روز اعلام شده است.

وی در باره جایگاه ایران در اوپک نیز تصریح کرد: بر اساس آمار و ارقام منابع رسمی و مستقل، جمهوری اسلامی ایران کماکان رتبه دوم تولید را میان کشورهای عضو اوپک دارا است و خبر کسب این رتبه از سوی کشور عراق نادرست است.

محمد علی خطیبی افزود: فاصله معنی داری میان میزان تولید ایران و سومین کشور تولید کننده نفت اوپک وجود دارد.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۲ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۳۷۲۹۹ بازدید