سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN
مجري طرح توسعه ميادين نفت سنگين:

سایپا از توسعه میدان فردوسی کنار رفت،پتروپارس پای مذاکره است

مجری طرح توسعه میادین نفت سنگین شرکت مهندسی و توسعه نفتبا اشاره به اینکه مذاکرات جدی برای توسعه میادین فردوسی، زاغه، کوه کاگی، موند و بوشگان در حال انجام است، گفت: شرکت سرمایه گذاری سایپا به دلیل ناتوانی در توسعه میدان نفتی فردوسی، از جریان مذاکرات توسعه این میدان کنار رفت.

بهمن صمیمی سده؛ مجری طرح توسعه میادین نفت سنگین شرکت متن در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با بیان این مطلب افزود: هم اکنون مذاکرات توسعه میدان فردوسی با شرکت پتروپارس در حال انجام است و موافقتنامه اولیه (mou) آن به امضا رسیده است.

وی تصریح کرد: پیش از این، شرکت سرمایه گذاری سایپا جهت تدوین طرح جامع توسعه میدان فردوسی و انجام مذاکرات مختلف فنی، حقوقی و مالی اعلام آمادگی کرده بود اما همانطور که پیش بینی می شد، توسعه میدانی به بزرگی میدان نفتی  فردوسی در توان این شرکت نبود.

صمیمی، اولویت کار در میدان فردوسی را تکمیل چاه شماره سه این میدان عنوان کرد و ادامه داد: کار حفاری و عملیات لرزه نگاری سه بعدی این چاه به پایان رسیده و بررسی ها نشان دهنده وجود نفت درجایی بالغ بر ۳۵ میلیارد بشکه در این چاه است.

 وی با اشاره به امکان تولید زودهنگام روزانه ۱۰ هزار بشکه نفت و تولید روزانه حدود ۸۰ هزار بشکه نفت از این چاه پس از توسعه، تصریح کرد: میدان فردوسی با در اختیار داشتن حداقل چهار لایه مخزنی، بزرگترین میدان نفت سنگین خاورمیانه است.

مجری طرح توسعه میادین نفت سنگین شرکت مهندسی و توسعه نفت با اشاره به تمایل روس ها برای توسعه میدان زاغه، اظهار داشت: چاه شماره یک این میدان سال ها پیش حفاری و متروکه اعلام شد و در صدد هستیم تا با حفاری چاه شماره ۲ میدان، اطلاعات مورد نیاز را به دست آوریم.

صمیمی، اجرای عملیات لرزه نگاری سه بعدی، پردازش اطلاعات و تعبیر و تفسیر داده ها و انجام عملیات پردازش PSTM و PSDM  را از جمله فعالیت های انجام شده در میدان زاغه عنوان کرد و گفت: برای توسعه سه میدان کاگی، موند و بوشگان نیز مذاکرات با یک شرکت اروپایی در حال انجام است.

به گفته وی، توسعه این سه میدان نفت سنگین در۲ فاز پیش بینی شده که بر این اساس، تولید زودهنگام روزانه پنج هزار بشکه و تولید روزانه ۹ هزار بشکه در پایان فاز اول و تولید زودهنگام روزانه ۱۱ هزار بشکه و تولید روزانه ۲۰ هزار بشکه در پایان فاز دوم توسعه این سه میدان برنامه ریزی شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *