سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

بازتاب گسترده کشف ذخایر جدید هیدروکربوری ایران در رسانه های خارجی

وزیر نفت ایران روز گذشته (۲۰ آذر) از کشف یک میدان گازی در بخش ایرانی دریای خزر خبر داد که بازتاب گسترده ای در رسانه های خارجی داشت.

پایگاه خبری بلومبرگ در گزارشی با عنوان «ایران یک میدان گازی در دریای خزر کشف کرد» به نقل از مهندس رستم قاسمی، وزیر نفت نوشت: این میدان گازی در عمق ۷۰۰ متری دریای خزر و در انتهای بخش مرزی قرار دارد.

این پایگاه خبری در ادامه به نقل از وزیر نفت ایران آورده است: سهم ایران از ذخایر اثبات شده گازی دریای خزر پیش از این کشف گازی ۱۱ تریلیون مترمکعب بوده است.

در ادامه این گزارش از ایران به عنوان دومین دارنده ذخایر بزرگ گازی جهان یاد شده که در تلاش برای جذب سرمایه گذاری ها برای توسعه منابع نفت و گاز خود است.

خبرگزاری شینهوا چین نیز با پوشش کامل سخنان مهندس قاسمی نوشت: این ذخیره گازی در عمق دو هزار و ۳۰۰ فوتی آب های خزر قرار دارد که به نظر می رسد چندین برابر بزرگ تر از دیگر ذخایر کشف شده در این دریا باشد.

خبرگزاری ریانووستی روسیه نیز با پوشش گسترده خبری کشف این میدان گازی، به جزئیات مربوط به میزان ذخایر گازی آن پرداخت و به نقل از وزیر نفت ایران نوشت: یک میدان گازی با ۵۰ تریلیون فوت مکعب (یک تریلیون و ۴۲۰ میلیارد مترمکعب) گاز در بخش ایرانی دریای خزر کشف شد.

این خبرگزاری در ادامه سهم ایران از کل ذخایر گازی جهان را حدود ۱۶ درصد اعلام کرده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز با اعلام این خبر، تمام مطلب خبری خود را به سخنان وزیر نفت کشورمان اختصاص داد و نوشت: ایران دومین دارنده ذخایر بزگ گازی جهان و دومین تولید‌کننده بزرگ نفت در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است.

شبکه خبری پرس تی وی نیز با اعلام این خبر نوشت: وزیر نفت ایران در نخستین کنفرانس مطبوعاتی خود از دو دستاورد مهم وزارت نفت ایران خبر داد.

این خبرگزاری در ادامه آورده است: ایران در عمق ۷۰۰ متری گاز کشف کرده و قادر است در حداکثر عمق ۲ هزار و ۴۰۰ متری نیز حفاری انجام شد.

خبرگزاری ترند آذربایجان و پایگاه‌های خبری ایانس هند، زوایا، داوجونز، اکونومیک تایمز هند، خلیج تایمز امارات، نوینیتی بلغارستان و روزنامه‌های شانگ‌های دیلی چین، کی‌یف پست اوکراین و واشینگتن پست آمریکا نیز در گزارش‌های جداگانه‌ای به پوشش خبری این رخداد پرداختند.

به گزارش شانا، وزیر نفت ایران صبح روز گذشته (۲۰ آذر) در یک کنفرانس خبری با اعلام خبر کشف میدان گازی در دریای خزر افزود:  بر اساس مطالعات، میدان اکتشافی در دریای خزر گازی است ولی پیش بینی می شود این میدان لایه نفتی هم داشته باشد و پس از اکتشاف، برنامه تولیدی مخزن با ایجاد زیرساخت ها اجرایی خواهد شد.

قاسمی نتیجه اکتشاف از میدان جدید گازی را مثبت ارزیابی و تصریح کرد: برنامه ریزی برای آغاز تولید از این میدان انجام خواهد شد

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۲۹۳۵۶ بازدید