سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

واحد هیدروژن طرح بهینه‌‌سازی پالایشگاه تهران آماده راه‌اندازی شد

مجری طرح بهینه‌سازی فرآیند و بهبود کیفیت فرآورده‌های پالایشگاه شهید تندگویان تهران گفت: با راه‌اندازی واحد هیدروژن این طرح تولید روزانه واحد هیدروژن به ۴۲ میلیون فوت مکعب در روز می‌رسد.

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران، سید حسن میرسلطانی هدف از احداث واحد ۳۰۸ (هیدروژن) را تولید هیدروژن مورد نیاز برای سولفور زدایی واحدهای تصفیه نفت سفید و گازوئیل و افزایش ظرفیت بنزین ذکر کرد و افزود: این واحد شامل سه بخش رفرمینگ، جداکننده تولید بخار است.

مجری طرح بهینه سازی فرآیند و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه شهید تندگویان تهران افزود: مراحل ساخت و نصب این واحد اخیراً به اتمام رسیده است.

میرسلطانی بودجه ارزی واحد هیدروژن این طرح را شش میلیون و ۴۹۰ هزار یورو و بودجه ریالی واحد را بیش از ۱۲۵ میلیارد و ۷۷۳ میلیون ریال عنوان کرد و گفت: یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر ساعت در مراحل ساخت و نصب این واحد کار کرده اند.

این مقام مسوول حجم بتن ریزی در این واحد را ۱۱ هزار و ۳۰۰ متر مکعب، اسکلت فلزی را ۱۵۴ تن، تجهیزات ثابت را ۴۱ دستگاه و تجهیزات دوار را ۱۱ دستگاه عنوان کرد.

میرسلطانی سطح لوله کشی زیر زمینی واحد ۳۰۸ را ۳ هزار و ۹۵ اینچ قطر، لوله کشی رو زمینی را ۴۹ هزارو۱۰۰ اینچ قطر و تست لوله کشی را ۱۴ هزار اینچ متر عنوان کرد.

به گفته مجری طرح افزایش ظرفیت و بهبود کیفیت فرآورده های پالایشگاه تهران، در این واحد ۲۶ هزار و۲۸۷متر کابل کشی برق، ۳۵ هزار و۸۳۱ متر کابل کشی ابزار دقیق و بیش از ۳۱ هزار و۳۰۹ متر طول عایق کاری لوله انجام شده است.

طرح بهینه‌سازی و بهبود کیفیت فرآورده‌های نفتی پالایشگاه شهید تندگویان تهران از سوی شرکت ملی مهندسی و ساختمان نفت ایران در این پالایشگاه در حال اجراست.

مهمترین هدف پروژه پالایشگاه تهران، سولفورزدایی توسط هیدروژن از سوخت های نفت سفید و گازوئیل به منظور ارتقا استاندارد محیط زیست برای سوخت های مذکور به استاندار اروپا به ترتیب یورو ۴ و یورو ۵ است.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۴۷۵۰۴ بازدید