سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

تخصص ایران در حوزه توربین های مصرفی صنعت نفت،به آن سوی مرزها هم می رود

تخصص ایران در حوزه توربین های مصرفی صنعت نفت،به آن سوی مرزها هم می رود

مدیرعامل شرکت خدمات ترابری و تجهیزات صنعتی توربین جنوب از تعمیر و بازسازی و همچنین ساخت بیشتر قطعات حساس توربین های مورد استفاده در صنایع نفت و گاز به همت متخصصان داخلی خبر داد.

پرویز زکی؛ مدیرعامل شرکت خدمات ترابری و تجهیزات صنعتی توربین جنوب در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با اعلام این خبر افزود: هم اکنون نه تنها توان تعمیر این توربین ها به دست متخصصان داخلی فراهم شده بلکه ساخت بیشتر قطعات حساس توربین های رولز رویس، سولار، رستون و ورکسپور که قطعاتی با پیچیدگی و تکنیک بالا هستند به دست سازندگان داخلی فراهم شده است.

وی با بیان اینکه هر توربین معمولا هر ۴ سال یک بار تعمیر می شود اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون، چندین دستگاه توربین رولز رویس تعمیر شده، چندین دستگاه  دیگر در حال تعمیر است و دو دستگاه نیز مراحل آخر تعمیر را می گذارند و منتظر انجام مراحل تست هستند.

زکی همچنین از تعمیر چندین کمپرسور گازی سولار خبر داد و افزود: تاکنون تعدادی توربین سولار نیز واگذار شده و  چند توربین دیگر آماده واگذاری است، در ضمن ۳ دستگاه هم در انتظار تعمیر به سر می برند.

توربین جنوب در صدد آغاز فعالیت های برون مرزی است

زکی از ارائه خدمات فنی و مهندسی به شرکت پایانه های نفتی ایران، شرکت ملی گاز، خطوط لوله و مخابرات و سایر شرکت های خارج از مجموعه نفت خبر داد و گفت: هدف ما در وهله نخست ارائه خدمات به شرکت های داخلی است اما در آینده با افزایش توان عملیاتی خود فعالیت های برون مرزی خود را نیز آغاز خواهیم کرد.

وی در مورد فعالیت های شرکت خدمات ترابری و تجهیزات صنعتی توربین جنوب در سال گذشته گفت: تعمیر ۵ کارخانه گاز و گاز مایع، ۷۷ دستگاه تجهیزات فرآورشی بهره برداری، ۴۹ تجهیزات فرآورشی نمکزدایی و ۱۰ تاسیسات تقویت فشار و تزریق گاز از جمله فعالیت های این شرکت در سال گذشته بوده است.

وی توضیح داد: کار تعمیرات اساسی کارخانجات، تعمیر مخازن، مبدل های حرارتی، کوره ها و تجهیزات جانبی را شامل می شود؛ تعمیرات اساسی ماشین آلات نیز شامل تعمیر ماشین آلات با توان بیش و یا کمتر از ۴ هزار اسب بخار است.

زکی ادامه داد: شرکت خدمات ترابری و تجهیزات صنعتی توربین جنوب در سال گذشته موفق شد کارتعمیر ۹۰ درصد کارخانجات و تجهیزات را با موفقیت انجام دهد که ۱۰ درصد باقیمانده تجهیزات و مخازن هم به خاطر عدم تحویل شرکت های کارفرما (مناطق نفتخیز جنوب) بوده است.

بر اساس این گزارش، هرچند شرکت خدمات مهندسی و تجهیزات صنعتی توربین جنوب به لحاظ نام و تشکیلات، جدید است ولی دارای قدمتی طولانی به اندازه عمر چاه شماره ۱ مسجدسلیمان، از نظر تجربه و دانش‌فنی است که بنا به مصالح اداری وزارت نفت و برای استفاده بهینه از دانش‌فنی، تجربیات و تجهیزات و نیز امکانات کارگاهی در سایر سازمان های دولتی و خصوصی دیگر و در قالب یک بنگاه اقتصادی تغییر نام یافته و طبعاٌ متناسب با مأموریت واگذاری، تجدید سازمان شده است.

این شرکت با کادر ثابت مدیریتی، فنی و مهندسی، عملیاتی، بازرسی فنی و کنترل کیفیت، امور مالی، اداری، امور حقوقی و قراردادها و سایر واحدهای تابعه، با بیش از ۶۰۰ نفر نیروی انسانی افزون بر خدمات‌رسانی به شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب که اولویت اول مأموریت آن است، با ارائه خدمات مهندسی و تعمیراتی برای تعمیرات اساسی واحدهای فرآیندی نفت و گاز، اعم از تجهیزات ثابت شامل مخازن ذخیره نفت، ظروف تحت فشار فرآیندی، مبدل های حرارتی، کوره های فر آیندی، پیش‌گرمکن‌‌‌‌ها، برج‌های جداکننده و تثبیت‌کننده فرآیندی، رادیاتورهای عظیم صنعتی گاز و روغن و شیرآلات فرآیندی از قبیل توربین‌های احتراق داخلی، کمپرسورهای گاز، پمپ‌های نفت و مایعات گازی و آب‌آتش‌نشانی، موتورهای دیزلی، ژنراتورها و موتورهای الکتریکی و همچنین با در اختیار داشتن کارگاههای عظیم ماشین‌سازی (برای خدمات پشتیبانی) و کارگاه آزمایش کارکردی توربین رولزرویس قادر است به سازمان های متقاضی، خدمات مشابه ارائه دهد.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۴۸۵۸۷ بازدید