سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

مراحل معاینات طب صنعتی برای داوطلبان استخدامی نفت

یکی از مراحل آزمون استخدامی در صنعت نفت طب صنعتی است که پس از قبولی داوطلبان در آزمون کتبی، آزمون روانشناختی و مصاحبه تخصصی، همزمان با مراحل گزینش انجام می‌گیرد. اگرچه بیش از ۸۵ درصد از شرکت‌کنندگان، طب صنعتی را با موفقیت پشت سر می‌گذارند ولی گذراندن آن نیاز به ملزوماتی دارد که در قالب گفتگویی تشریح شده است.

دکتر علی بهزادی  معاون طب صنعتی و بهداشت تهران در گفتگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت (MOP)، با اشاره به آزمون استخدامی شرکت‌های نفت و پالاش و پخش فرآورده‌های نفتی که در تابستان امسال برگزار شد، افزود: بیش از ۸۵ درصد از داوطلبان در مرحله طب صنعتی پذیرفته می‌شوند.

وی با بیان اینکه اعلام نتیجه معاینات طب صنعتی  به چهار حالت «مناسب، نامناسب، دارای محدودیت شغلی وبازنگری بعد از اقدامات درمانی» منتج می‌شود، خاطرنشان کرد: به طور معمول فقط حدود ۱۵ درصد از داوطلبان در مرحله نامناسب قرار می‌گیرند وسایر افراد  پذیرفته می‌شوند.

دکتر بهزادی در تشریح حالت سوم (دارای محدودیت شغلی) گفت: اگر فرد محدودیت‌هایی را که طب صنعتی برای آن شغل مربوطه در نظر گرفته رعایت کند، برای آن شغل مناسب تشخیص داده می شود. بنابراین  کسانی که محدودیت شغلی دارند در گروه نامناسب قرار نمی‌گیرند و در نهایت تایید خواهند شد.

وی با بیان اینکه مراحل طب صنعتی دارای استانداردهای متفاوتی هستند، تصریح کرد: راحت ترین دستورالعمل معاینات  برای مشاغل اداری و سخت‌ترین آن‌ها برای مشاغل سخت مانند آتش‌نشانی، غواصی و حراست است.

به گفته این مقام مسئول برای متقاضیان استخدام یک سری  استاندارهای اولیه سلامت وجود دارد که باید شرایط سلامت  فرد وشغل با هم هماهنگ باشند و این مهم‌ترین نکته در انتخاب و تصمیم‌گیری نهایی است؛ بنابراین در مراحل استخدامی صرفا به دنبال افرادی که صد درصد سالم هستند، نیستیم  و شرایط هریک متفاوت از دیگری است.

رییس معاینات طب صنعتی درباره آیتم بازنگری بعد از ۶ ماه تشریح کرد: در صورتی که برخی داوطلبان دارای مشکل خاصی ‌باشند که در هنگام انجام معاینات، امکان تعیین تکلیف قطعی برای آن نباشد، این دسته از داوطلبان باید یک پروسه زمانی و درمانی را بگذرانند و دوباره ارزیابی شوند.

تلقین منفی نکنید

وی با تاکید بر اینکه هیچ کس نباید فکر کند که در معاینات استخدام رد می‌شود، تصریح کرد: داوطلب حتما باید مراجعه کرده و معاینات را انجام دهد زیرا بعد از آن تصمیم‌گرفته می‌شود که سمت مورد نظر برای داوطلب متناسب است یا خیر؛ همچنین داوطلبان نباید هیچ‌گونه پیش‌داوری و قضاوت پیش از انجام معاینات، از خودشان یا سیستم داشته باشند.

دکتر بهزادی افزود: داوطلبان از شرکت درمعاینات طب صنعتی نگران نباشند و با دیدگاهی مثبت در این مرحله شرکت کنند زیرا هر گونه نگرانی و استرس بر روی نتایج معاینات تاثیر گذار است .

وی بیشترین گروه ردشدگان در مرحله طب صنعتی در بخش‌های عملیاتی را مربوط به ناهنجاری‌ها و مشکلات  بینایی و شنوایی دانست و اظهار کرد: برای مثال بیشتر داوطلبان به دلیل ضعف شدید بینایی و دید یک چشمی  و کوررنگی در سیستم رد می‌شوند،  لازم به ذکر است که کوررنگ‌ها برای برخی از مشاغل عملیاتی مناسب نیستند.

مراحل طب صنعتی

معاون معاینات طب صنعتی و بهداشت تهران  گفت: مدت انجام طب صنعتی معمولا بین دو تا سه روز بوده و شامل پروتوکلی زیر می‌شود: همراه داشتن مدارک لازم، آمادگی جهت آزمایشات و تست‌های تشخیصی، انجام اپتومتری، ادیومتری، رادیولوژی، تست اعتیاد، تست روان سنجی(در صورتی که در این زمینه مشکلی باشد به بخش روانپزشکی معرفی می‌شوند)، اسپیرومتری ( تست تنفس)،انجام نوار قلب، سنجش قد و وزن، تست تعیین توان هوازی برای گروه آتش‌نشان،غواصان و حراست؛ معاینه پزشک و مشاوره‌های تخصصی. لازم است مراجعین در سلامت بوده و در حالت بیماری به خصوص بیماری‌های فصلی جهت معاینات مراجعه نکنند زیرا بیماری‌شان بر روی سیر آزمایشاتشان تاثیر سوء دارد .

دکتر بهزادی با بیان اینکه اگر مشکلی در پرونده داوطلب باشد به کمیسیون استخدام ارجاع داده می شود، گفت: در نهایت کمیسیون استخدام از نظر احراز سمت به منظور اشتغال به کار یا رد کردن تعیین تکلیف می‌کند.

مدارکی که باید همراه داوطلب باشد

به گفته وی داشتن سابقه عمل جراحی موجب قبول‌نشدن داوطلب نمی‌شود زیرا تاکید بر انتخاب انسان‌های صد درصد سالم برای استخدام نیست ولی هر داوطلبی که عمل جراحی انجام داده است، سابقه پزشکی را نیز همراه داشته باشد به این دلیل که پروسه معاینات را برای داوطلب و تصمیم گیری را برای طب صنعتی آسان‌تر می‌کند .

معاون طب صنعتی و بهداشت تهران گفت: داوطلبانی که معافیت پزشکی داشته‌اند حتما باید نتیجه استعلام از نظام وظیفه را همراه داشته باشند تا از طریق داوطلب یا نیروی دیگری برای واحد طب صنعتی ارسال شود.  همچنین مدرک شناسایی معتبر و ۶ قطعه عکس ۴*۳ از دیگر مواردی است که داوطلب به هنگام مراجعه برای طب صنعتی باید به همراه داشته باشد.

وی با بیان اینکه معاینات استخدام بیشتر فقط در تهران انجام می‌پذیرفت، افزود: هم‌اکنون برای سهولت داوطلبان از نظر اقامت در چند منطقه دیگر در سطح کشور  مانند ماهشهر، اهواز، شیراز، اصفهان، مشهد و آبادان هم برگزار می‌شود .

دکتر بهزادی با اعلام امکان اعزام تیم سیار برای انجام معاینات  طب صنعتی تبیین کرد: برای کسانی که در مناطقی دور افتاده هستند و امکان اعزام‌شان به تهران دشوار است، در صورت مکاتبه با این امور، یک تیم سیار برای انجام معاینات  به منطقه اعزام می‌شود؛ از سوی دیگر به‌منظور پایش سلامت کارکنان، معاینات طب صنعتی بعد از استخدام هم به صورت ادواری در دو گروه اداری و عملیاتی ادامه دارد.

وی تصریح کرد: معاینات طب صنعتی در گروه اداری طی یک فرآیند دو تا سه سال انجام می‌شود و برای مشاغل عملیاتی سالیانه معاینات اجرا می‌شود، است؛ از طرفی برای مشاغل ویژه هر ۶ ماه معاینات ادواری صورت می‌گیرد زیرا با انجام به موقع این معاینات پیشگیری از بروز بیماری‌های شغلی میسر می شود و سلامت شاغلین تضمین خواهد شد.

به گفته دکتر بهزادی انجام طب صنعتی موجب می‌شود شاخص غیبت از کار پایین آمده و افراد به صورت سالم و تندرست کار کنند. همچنین با توجه به قانون کار، هر کسی که مشغول به کار می‌شود باید تاییدیه پزشکی همراه داشته باشد که این تاییدیه پزشکی با انجام مراحل طب صنعتی امکان پذیر می شود .

نحوه اعلام نتایج معاینات طب صنعتی

رییس معاینات طب صنعتی یادآوری کرد: نتایج طب صنعتی از طریق مکاتبه واحد طب صنعتی است که یا به صورت تک تک  برای افراد ارسال می‌شود و یا اگر رابطی در تامین نیروی انسانی معرفی شده باشد، نتایج را از طب صنعتی تحویل می‌گیرد.

وی همچنین در مورد معاینات دوره‌ای افزود: در این رابطه هم  نتایج  نیز ارسال می‌شود، به تازگی مذاکره‌ای با مدیریت سیستم جامع نفت صورت گرفته که اگر به نتیجه برسد، میتوان به صورت انلاین افراد از طرف اداره هایشان معرفی و پس از انجام معاینات؛ نتایج  از طریق همین سیستم انکان پذیر خواهد بود که  با این کار سرعت و صحت  اطلاعات افزایش می یابد .

بر اساس این گزارش، واحد معاونت  طب صنعتی و بهداشت  تهران که زیر مجموعه سازمان بهداشت و درمان است؛ کلیه ادارات نفت را که در تهران مستقر هستند، تحت پوشش قرار می دهد.

همچنین واحد سازمان بهداشت و درمان بیست  منطقه درمانی دارد که یک منطقه آن در تهران است. کمیسیون استخدام نیز فقط در تهران مستقر است که اگردرمناطق دیگر پرونده‌ای  دچار مشکل شود، به تهران ارجاع داده می‌شود .

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۲۱ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۱۶۷۸۵ بازدید