سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

۱۰۰ میلیون ریال صرفه جویی روزانه در هر فاز پارس جنوبی

متخصصان صنعت نفت کشومان موفق شدند با بومی سازی دانش فنی بومی بازدارنده خوردگی، این دانش فنی را تولید و قرار است در آینده ای نزدیک در خطوط لوله زیر دریایی پارس جنوبی پیاده سازی شود.

فریبا راه حق؛ مسئول این پروژه در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، با اعلام این خبرگفت: با بکارگیری این دانش فنی در خطوط لوله زیر دریایی پارس جنوبی در هریک از فازهای این منطقه روزانه بیش از ۱۰۰ میلیون ریال صرفه جویی خواهد شد.

وی گفت: هزینه تمام شده ماده افزودنی در این فن آوری معادل نصف هزینه وارداتی آن است.

راه حق تصریح کرد: دانش فنی به قیمت هر کیلو گرم ۴ دلار وارد کشور می شد و این در حالی است قیمت دانش فنی داخلی این ماده با دارا بودن کیفیت و مزیت های بهتر از نمونه خارجی،در حدود ۲دلار در هر کیلو گرم است.

وی افزود: با توجه به اینکه در  هر فاز پارس جنوبی روزانه حدود ۵۵۰ لیتر در روز از این ماده مصرف می شود لذا میزان صرفه جویی مستقیم بر اثر کاربرد این دانش ایرانی برای هر فاز  پارس جنوبی حداقل صد میلیون ریال در روز خواهد بود.

راه حق با بیان اینکه  بازدارنده خوردگی برای حفاظت از خطوط لوله،برای اولین بار در ایران ساخته شده است، گفت: دانش فنی بومی شده این ماده افزودنی سال گذشته از سوی اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی به ثبت رسیده است.

وی توضیح داد: پروژه بازدارنده خوردگی در خطوط لوله زیر دریایی پارس جنوبی از اولویت های سبد پژوهشی شرکت نفت و گاز پارس است.

راه حق در مورد ضرورت تحقیق و بومی کردن دانش فنی بازدارنده خوردگی، گفت: به منظور حفاظت خطوط لوله انتقال (Scale) افزایش احتمال تشکیل رسوب سیالات هیدروکربنی بازدارنده های خوردگی مختلفی در سطح جهان معرفی و تجاری شده اند، این افزودنی ها که به میزان اندک بکار می روند  در برابر خوردگی ناشی از آب و گازهای اسیدی بسیار مقاوم هستند.

راه حق تصریح کرد: در این پروژه پژوهشی چندین بازدارنده خوردگی موثر و مقرون بصرفه بر پایه مواد اولیه داخلی ساخته شد و اثر بخشی آنها در کاهش خوردگی مورد بررسی قرار گرفت که در نهایت منجر به دستیابی به دانش فنی (NACE) استاندارد افزودنی بهینه و با کارایی بالا جهت حفاظت خطوط لوله انتقال گاز ترش شد.

کد خبر:۳/۷۹۰۳

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۷:۰۸۶۶۷ بازدید