سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

تصمیمی برای افزایش قیمت بنزین گرفته نشده است

معاون هماهنگی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور گفت: تاکنون برای افزایش قیمت سوخت و عرضه بنزین ۱۰۰۰ تومانی در نهادهای متولی سوخت در مجموعه دولت هیچ تصمیمی گرفته نشده است.

عبداله جلالی در گفت و گو با خبرنگار شانا افزود: بر پایه قانون هدفمندی یارانه ها، مجلس مجوز سالیانه ۲۰ درصد افزایش قیمت سوخت را به دولت داده است که اگر دولت بخواهد در چارچوب این قانون حرکت کند، امسال افزایش قیمت بنزین را نخواهیم داشت.

وی با بیان این که هرگونه تصمیم برای افزایش قیمت سوخت، در مجموعه نهادهای متولی سوخت در دولت گرفته خواهد شد، گفت: متولی اصلی تعیین قیمت سوخت در دولت، ستاد هدفمندی یارانه هاست و تاکنون از سوی این ستاد هیچ گونه تصمیمی درباره افزایش قیمت بنزین در سال جاری و حتی در مرحله دوم اجرای قانون هدفمندی یارانه ها گرفته نشده و به این ستاد اعلام نشده است.

معاون هماهنگی ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور گفت: طبق برنامه ریزی ها، در قانون هدفمندی یارانه ها افزایش قیمت انواع سوخت باید در طول دوره پنج ساله اتفاق بیفتد که با توجه به افزایش قیمت در ابتدای اجرای این قانون، هرگونه تصمیم درباره افزایش قیمت مجدد با بررسی های دقیق خواهد بود.

جلالی تاکید کرد: ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور در صورت گرفتن هرگونه تصمیم برای افزایش قیمت سوخت در آینده، وضعیت بخش حمل و نقل را بررسی و کارشناسی دقیق و از این حوزه دفاع خواهد کرد.

وی درباره نحوه محاسبه قیمت سوخت خودروهای عمومی در آینده گفت: افزایش قیمت سوخت خودروهای متعلق به حمل و نقل عمومی در آینده، به تصمیم ستاد هدفمندی برای ارائه تک نرخی و دونرخی بودن سوخت بستگی دارد.

به گزارش شانا، هم اکنون حدود ۲۱ میلیون خودرو در کشور تردد می کنند که سهمیه این خودروها از طریق اتصال به سامانه هوشمند سوخت شارژ می شود؛ از این تعداد خودرو ۹ میلیون دستگاه سواری شخصی، ۷ میلیون دستگاه موتور سیکلت، حدود ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار دستگاه خودرو حمل و نقل عمومی و حدود ۸۰۰ هزار دستگاه خودروی دوگانه سوز است.

هم اکنون قیمت بنزین سهمیه بندی شده معمولی یارانه ای ۴۰۰ تومان، معمولی آزاد ۷۰۰ تومان، سوپر نیمه یارانه ای ۵۰۰ تومان و بنزین سوپر آزاد ۸۰۰ تومان است.

�اف است که با کسب فناوری بومی آن حدود ۳۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی عاید کشور شده است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۲۳۳۵۰ بازدید