سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

حفاری نخستین حلقه چاه توصیفی فاز ۱۴ پارس جنوبی پیش از نصب جکت انجام شد

معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران اظهار کرد: با استقرار یک دستگاه حفاری دریایی این شرکت در آب های خلیج فارس برای نخستین بار در حوزه پارس جنوبی حفاری نخستین حلقه چاه توصیفی در اعماق دریا پیش از نصب جکت شروع شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی حفاری ایران، محمدرضا تاکایدی؛ معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران با استقرار دومین دستگاه حفاری در فاز ۱۴ پارس جنوبی تا دو ماه آینده خبر داد و افزود: براساس برنامه ریزی انجام شده، پس از اتمام حفاری چاه توصیفی با نصب دو دستگاه جکت عملیات حفاری ۲۰ حلقه چاه توسعه ای و یک حلقه چاه ارزیابی دیگر در این فاز آغاز می شود.

بر اساس این گزارش، فاز ۱۴ پارس جنوبی به روش تامین مالی فاینانس با برآورد مالی اولیه پنج میلیارد و ۲۴۹ میلیون دلار توسط کنسرسیومی متشکل از ۸ شرکت پیمانکار و سازنده ایرانی در منطقه پارس ۲ ( پارس کنگان) و حوزه آب های مشترک ایران و قطر در دست اجرا است.

این فاز با هدف تولید روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، تولید سالانه ۱٫۰۵ میلیون تن گاز مایع، یک میلیون تن اتان به منظور تامین خوراک واحدهای پتروشیمی و تولید روزانه ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است.

بر اساس برنامه ریزی های انجام شده مقرربود حفاری نخستین حلقه چاه در این موقعیت از هشتم آذر شروع شود که با توجه به این که استارت عملیات بدون نصب جکت صورت می گرفت شرایط جوی و مواج بودن دریا مانع این کار شد و کارکنان عملیاتی مستقر روی دستگاه حفاری به محض فراهم شدن شرایط کار را پرشتاب آغاز کردند. شرکت ملی حفاری ایران پیش از این در حفاری فازهای ۵ و ۶ طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی مشارکت داشته و هم اکنون حفاری فازهای ۹ و ۱۰ و ۱۷ و ۱۸ را در دست اجرا دارد که در این ارتباط در مجموع دوفاز ۴۶ حلقه چاه توصیفی و توسعه ای حفاری خواهد کرد.

ستگاه های حفاری براساس WITSML ، اطلاعات مورد نظر  جمع بندی شده و برای مدیران عملیات و کارشناسان مربوط در بخش های حفاری و خدمات فنی و تخصصی ارسال می شود.

وی توضیح داد: شرکت های متقاضی حفاری و خدمات فنی و تخصصی این شرکت نیز می توانند در قالب عقد قرارداد با این مدیریت از خروجی اطلاعات این سامانه بهره مند شوند.

بر اساس این گزارش، شرکت ملی حفاری ایران یکی از شرکت های بالادستی زیر مجموعه شرکت ملی نفت ایران است که با به کار گیری آخرین استاندارد های جهانی در بخش های عملیاتی، فنی مهندسی، پشتیبانی و ایمنی بیش از ۹۰ درصد حفاری و خدمات تخصصی این صنعت را در مناطق خشکی و دریایی کشور بر عهده دارد.

این شرکت اول دی ماه سال ۱۳۵۸ به فرمان امام خمینی (ره) تاسیس و هم اکنون در تدارک بر پایی سی و دومین سالگرد تاسیس است. شرکت ملی حفاری ایران در زمان حاضر بالغ بر ۱۶ هزار نیروی تخصصی و ۷۳ دستگاه حفاری خشکی و دریایی برخوردار است و در مدت فعالیت خود در زمینه بومی سازی این صنعت در کشور گام های بلندی بر داشته است.

p>

هم اکنون قیمت بنزین سهمیه بندی شده معمولی یارانه ای ۴۰۰ تومان، معمولی آزاد ۷۰۰ تومان، سوپر نیمه یارانه ای ۵۰۰ تومان و بنزین سوپر آزاد ۸۰۰ تومان است.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۲۴۳۴۲ بازدید