سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

تداوم مشکلات اقتصادی اروپا بر تقاضای جهانی نفت بی تاثیر نخواهد بود

محمدعلی خطیبی با بیان اینکه مشکلات اقتصادی اتحادیه اروپا جدی است و برخی از این کشورها شرایطی دشوار را طی می کنند، تصریح کرد: مشکلات اقتصادی اتحادیه اروپا بر بازارهای جهانی نفت تاثیر خواهد گذاشت و تداوم آن پیامد مثبتی بر تقاضای جهانی نفت نخواهد داشت.

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک در گفت و گو با خبرنگار شانا با اشاره به اینکه وزیران نفت اوپک در نشست هفته جاری در وین، آخرین وضعیت بازارهای جهانی نفت و عرضه و تقاضای آن را بررسی خواهند کرد، اظهار کرد: بحران اقتصادی پیش آمده در حوزه یورو، در اجلاس آینده سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) بررسی خواهد شد، ضمن آن که کمیسیون اقتصادی این سازمان افزون بر مسائل یادشده، به بررسی شرایط کنونی بازار و آخرین برآوردها درباره عرضه و تقاضا، پیش از آغاز اجلاس وزیران می پردازد که نتایج مذاکرات در اجلاس وزیران نفت اوپک به تبادل نظر گذاشته می شود.

محمدعلی خطیبی درباره عرضه مازاد برخی کشورها گفت:این مسئله در اجلاس اوپک، بررسی و آخرین برآوردها از عرضه مازاد ارائه خواهد شد.

وی اظهار کرد: به نظر می رسد تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نفت، از قیمت های کنونی در بازار خرسند باشند.

برآورد اوپکی ها از تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۱۲

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک افزود: دبیرخانه اوپک و کمیسیون اقتصادی این سازمان در اجلاس وزارتی هفته جاری، گزارش های خود را درباره بحران اقتصادی در منطقه یورو، همچنین ادامه بحران اقتصادی در بیشتر کشورهای توسعه یافته، ارائه خواهند کرد، ضمن آن که تقاضا برای سال آینده میلادی و عرضه نفت از سوی کشورهای تولیدکننده غیر عضو اوپک در آن بررسی خواهد شد.

نماینده ایران در هیئت عامل اوپک درباره همکاری اوپک و اتحادیه اروپا گفت: اوپک یک نشست سالانه مشترک با این اتحادیه دارد و نشست امسال نیز چند ماه قبل به ریاست ایران با اتحایه اروپا برگزار شد، ضمن آن که گزارشی از این اجلاس نیز در نشست هفته جاری وزیران نفت اوپک ارائه خواهد شد.

خطیبی در زمینه همکاری اعضای اوپک و تولیدکنندگان غیر عضو تصریح کرد: مذاکره و رایزنی همواره وجود دارد و اوپک با دیگر تولیدکنندگان نفت در سطح جهان در ارتباط است.

به گزارش شانا، عبدالله سالم البدری، دبیرکل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در حاشیه کنگره جهانی نفت در دوحه قطر اعلام کرده بود: بهای کنونی نفت در سطح مطلوبی برای مصرف کنندگان و تولیدکنندگان قرار دارد.

به گفته البدری، با سطح کنونی بهای نفت خام، هم تولیدکنندگان، امکان سرمایه گذاری برای افزایش ظرفیت تولید این کالا را دارند و هم آسیبی متوجه بازسازی اقتصاد جهانی نمی شود.

۱۲ عضو اوپک که بیش از یک سوم نفت خام جهان را تولید می کنند، ۱۸ خرداد سال جاری در یکصد و پنجاه و نهمین نشست عادی خود در وین اتریش برای هشتمین بار پیاپی تصمیم گرفتند سهمیه های تولید را در همان سطح ۲۴ میلیون و ۸۴۵ هزار بشکه در روز تثبیت کنند.

اعضای اوپک ۱۴ دسامبر (۲۳ آذر) به منظور بررسی سیاست های تولید در وین اتریش گردهم می آیند.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۳۸۳۱۱ بازدید