سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

وزیر نفت صبح امروز وارد عسلویه شد

مهندس رستم قاسمی‎ صبح امروز (چهارشنبه ۱۶ آذر) در سفر به عسلویه، از پروژه های در دست ساخت میدان گازی پارس جنوبی در منطقه عسلویه و تنبک بازدید و در جریان آخرین وضعیت اجرا و توسعه این فازها قرار گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نفت(MOP)، مهندس موسی سوری،‏ مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس، سید پیروز موسوی، مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس، محمد جواد شمس، مدیرعامل شرکت پتروپارس و مهندس علی طاهری مطلق، مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تاسیسات دریایی ایران وزیر نفت را در سفر به عسلویه همراهی می کنند.

وزیر نفت در جریان این بازدید که از صبح امروز آغاز شده است از بخش های مختلف فاز ۱۴ پارس جنوبی بازدید کرد و قرار است از فازهای مستقر در منطقه عسلویه و تنبک در پارس جنوبی نیز بازدید کند.

پارس جنوبی بزرگترین میدان گازی ایران است که بر اساس آخرین آمارهای بین المللی،بزرگترین میدان گازی جهان نیز به شمار می آید.

این میدان گازی دارای مساحتی معادل ۹۷۰۰ کیلومتر است که ۳۷۰۰ کیلومتر از آن در آبهای سرزمینی ایران و ۶ هزار کیلومتر آن در محدوده آب های قطر در خلیج فارس قرار دارد.

ظرفیت این میدان بزرگ گازی ۱۴ تریلیون مکعب گاز درجا و ۱۹ میلیارد بشکه میعانات گازی است که ۵۰ درصد کل ذخایر گازی ایران و ۸ درصد از ذخایر گاز جهان را در خود جا داده است.

ایران هم اکنون روزانه ۲۴۰ میلیون متر مکعب گاز از میدان مشترک پارس جنوبی که در فاصله ۱۲۰ کیلومتری ساحل عسلویه واقع شده برداشت می کند و وزارت نفت ایران قصد دارد تولید گاز طبیعی خود از این گنج ملی را (میدان مشترک گازی پارس جنوبی) را نهایتا تا دو سال آینده به روزانه ۸۰۰ میلیون متر مکعب برساند.

میدانی که قرار است در ۲۴ فاز توسعه یابد و تاکنون تقریبا ۱۰ فاز آن به بهره برداری رسیده و مابقی فازها به سرعت در حال توسعه است. کارشناسان اقتصادی بر این باورند که با راه اندازی هر فاز پارس جنوبی یک درصد به تولید ناخالص داخلی(GDP) کشور افزوده می شود.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۴۳۲۸۹ بازدید