سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

عملیات حفاری در فاز ۱۴ میدان گازی پارس جنوبی آغاز شد

معاون مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران در پروژه های حفاری از آغاز عملیات حفاری در فاز ۱۴ طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی از عصر پنجشنبه (۱۷ آذر) خبر داد.

مهندس محمدرضا تاکایدی امروز جمعه (۱۸ آذر) در گفت و گو با خبرنگار شانا اظهار داشت: با استقرار یک دستگاه حفاری دریایی این شرکت در آب های خلیج فارس برای اولین بار در حوزه پارس جنوبی حفاری نخستین حلقه چاه توصیفی در اعماق دریا پیش از نصب جکت شروع شد.

وی با اشاره به این که براساس برنامه ریزی انجام شده تا حدود دو ماه دیگر دومین دستگاه حفاری نیز در این موقعیت مستقر می شود، افزود: پس از اتمام حفاری چاه توصیفی با نصب دو دستگاه جکت عملیات حفاری ۲۰ حلقه چاه توسعه ای و یک حلقه چاه ارزیابی دیگر در این فاز کلید آغاز خاهد شد.

فاز ۱۴ پارس جنوبی به روش تامین مالی فاینانس با برآورد مالی اولیه پنج میلیارد و ۲۴۹ میلیون دلار توسط کنسرسیومی متشکل از ۸ شرکت پیمانکار و سازنده ایرانی در منطقه پارس ۲ ( پارس کنگان) و حوزه آب های مشترک ایران و قطر در دست اجرا است.

این فاز با هدف  تولید روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز شیرین، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی، تولید سالانه ۱٫۰۵ میلیون تن گاز مایع، یک میلیون تن اتان به منظور تامین خوراک واحدهای پتروشیمی و تولید روزانه ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است.

قرار بود حفاری نخستین حلقه چاه در این موقعیت از هشتم آذر شروع شود که با توجه به این که استارت عملیات بدون نصب جکت صورت می گرفت شرایط جوی و مواج بودن دریا مانع این کار شد و کارکنان عملیاتی مستقر روی دستگاه حفاری به محض فراهم شدن شرایط کار را پرشتاب آغاز کردند.

شرکت ملی حفاری ایران پیش از این در حفاری فازهای ۵ و ۶ طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی مشارکت داشته و هم اکنون حفاری فازهای  ۹ و ۱۰ و ۱۷ و ۱۸ را در دست اجرا دارد که در این ارتباط در مجموع دوفاز ۴۶ حلقه چاه توصیفی و توسعه ای حفاری خواهد کرد.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۳۷۲۷۳ بازدید