سال مهار تورم و رشد توليد
دوشنبه ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ EN

مطالعه مخازن میدان های مشترک نفتی ماه آینده پایان می یابد

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی از فعالیت همزمان ۸ دکل حفاری در میدان های مشترک خبر داد و گفت: مطالعه همه مخازن میدان های مشترک نفتی مناطق مرکزی تا پایان دی ماه به پایان می رسد.

مهدی فکور در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: هم اکنون به استثنای دو میدان که قرار است مطالعه آنها تا پایان دی امسال به پایان برسد، مطالعه همه مخازن میدان های مشترک نفتی در این منطقه انجام شده است.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی در باره آخرین وضعیت توسعه میدان ها در مناطق مرکزی ایران گفت: با هدف شتاب بخشی به اجرای طرح توسعه میدان های مشترک نفتی در مناطق مرکزی ایران، یک سیستم مدیریتی و کارشناسی جداگانه فعالیت می کند و هم اکنون به صورت هفتگی آخرین وضعیت توسعه میدان های مشترک نفتی کشور بحث و بررسی می شود.

فعالیت همزمان ۸ دکل حفاری در میادین مشترک مناطق مرکزی

فکور با بیان این که ۲۲ دکل حفاری به صورت همزمان در میدان های نفت و گاز مناطق مرکزی ایران فعالیت دارند، افزود: عملیات حفاری در این شرکت با هشت دکل آغاز شده و هم اکنون به ۲۲ دکل افزایش یافته است که بر اساس برنامه، شمار دکل های حفاری در میدان های نفت و گاز این شرکت به ۳۱ دکل افزایش خواهد یافت.

وی از فعالیت همزمان ۸ دکل حفاری در میدان های مشترک نفت در مناطق مرکزی ایران خبر داد و تصریح کرد: یک سوم (۳۷ تا ۴۰ درصد) دکل های شرکت نفت مناطق مرکزی در میدان های مشترک مستقر است که این رقم یک رکورد محسوب می شود و فعالیت های ما در توسعه میدان های مشترک به صورت جداگانه پیش می رود.

در توسعه میدان های مشترک از طرف عراقی عقب ماندگی نداریم

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی با تاکید بر این که در توسعه میدان های مشترک از طرف عراقی عقب ماندگی نداریم، گفت: ظرفیت برداشت نفت و گاز از میدان های مشترک بر اساس محدوده مخزنی انجام می شود و در شرایط کنونی همه امکانات برای توسعه میدان های مشترک با عراق بسیج شده است.

فکور گفت: بر اساس برنامه ریزی، بسته جداگانه ای در این شرکت برای میدان های مشترک تعریف شده است و پس از مراحل قانونی چهار تا پنج دکل جدید حفاری (علاوه بر دکل های موجود) برای توسعه میدان های مشترک نفت  وارد مدار بهره برداری می شوند.

این مقام مسئول وضعیت توسعه میدان های مشترک را مطلوب ارزیابی و تصریح کرد: شرکت نفت مرکزی در توسعه میدان های مشترک فراتر از برنامه عمل کرده و در آخرین گزارش مهندس قاسمی، وزیر نفت و کمیسیون انرژی مجلس در باره میدان های مشترک با عراق، از فعالیت های این شرکت قدردانی شده است.

به گزارش شانا، حوزه فعالیت شرکت نفت مناطق مرکزی که در برگیرنده بیش از ۶۶ میدان گازی و نفتی شناخته شده است، در بخش وسیعی از مناطق کشور قراردارد. شرکت های تابعه نفت مناطق مرکزی شامل شرکت بهره برداری نفت و گاز غرب، نفت و گاز شرق و زاگرس جنوبی است.

هم اکنون ایران و عراق در خط مرزی و مشترک، هشت میدان نفتی مشترک دارند و ذخایر قابل برداشت این میدان ها حدود ۱۴ میلیارد بشکه برآورد می شود؛ به طوری‌که ۹ درصد از ذخایر نفت خام ایران در مخازن مشترک با عراق قرار گرفته است.

هشت میدان دهلران (ابوغریب شمالی)، نفت شهر (نفت خانه)، پایدارغرب (جبل فوقی)، آذر (بدری)، آزادگان (مجنون)، یادآوران (نهر عمر)، آبان یا دهلران (ابوغریب جنوبی) و اروند (طرف عراقی بی نام) بین ایران و عراق مشترک است.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۰۸:۳۹۲۹۸ بازدید