سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN

پیشرفت ۱۸درصدی بسته قراردادی مپنا در فاز ۱۳ پارس جنوبی

بسته قراردادی شرکت مپنا در فاز ۱۳ پارس جنوبی، در ۶ ماه گذشته ۱۸ درصد پیشرفت داشته است که این میزان گویای پیشرفت ماهانه حدود ۳ درصد این شرکت در این فاز بوده است.

ابوالفضل صالحیان؛ مجری فاز ۱۳ پارس جنوبی در شرکت مپنا در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران با بیان این مطلب گفت: در مدت زمان ۶ ماه گذشته، شرکت مپنا در فاز ۱۳ پارس جنوبی توانسته پیشرفت ۱۳٫۸ درصد را به حدود ۳۱٫۸ درصد برساند و این گویای پیشرفت بیش از ۱۸درصدی این فاز در این مدت بوده است.

وی افزود: طبق گفته وزیر نفت، پیشرفت ماهانه هر فاز پارس جنوبی باید به بیش از ۲٫۵ درصد برسد و ما توانستیم بیش از این میزان را در فاز ۱۳ پارس جنوبی محقق کنیم و تمام تلاش خود را برای حفظ این میزان پیشرفت خواهیم کرد.

صالحیان با اشاره به بخش تامین کالا گفت: شرکت مپنا از ۲۹ بسته خریدی که در برنامه هایش دارد، سفارش خرید ۲۷ بسته را صادر کرده و سازندگان در حال ساخت این ۲۷ بسته هستند.

مجری فاز ۱۳ پارس جنوبی در شرکت مپنا تصریح کرد: با وجود تحریم های ضد ایرانی ،در بخش تامین کالا به دستاوردهای قابل توجهی ای در فاز ۱۳ پارس جنوبی دست یافته ایم و تا کنون در این بخش پیشرفتی حدود ۳۷ درصد حاصل شده است.

وی افزود: در بخش کالا، اولین کالای ساخته شده شامل دود کش های بویلر بود که اولین قطعه آن حدود یک هفته پیش به فاز ۱۳ پارس جنوبی حمل شد و بر اساس برنامه زمانبندی شده در بخش کالا، ما تا پایان پروژه برای تامین کالا مشکلی نخواهیم داشت.

وی با اشاره به نخستین نشست هم اندیشی بررسی راهکارهای تسریع در اجرای طرح های توسعه میدان گازی پارس جنوبی که با حضور مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مدیران عامل شرکت های سازنده و پیمانکار فعال در این میدان مشترک برگزار شد، گفت:  مشکلات و موانع پیمانکاران  دراین نشست مطرح و راه کارهای آن ارائه شد و به طور یقین با رفع مشکلات و با تامین به موقع نقدینگی، پروژه ها در زمان مقرر ۳۵ ماه به تولید خواهند رسید.

صالحیان در مورد بخش عملیات اجرایی کارگاهی توضیح داد: در بخش عملیات اجرای فاز ۱۳ پارس جنوبی در ۶ ماه گذشته پیشرفت های چشم گیری حاصل شده است و بر اساس برنامه زمانبندی شده در ماه های آینده شاهد پیشرفت های خوبی در فاز ۱۳ پارس جنوبی خواهیم بود.

صالحیان همچنین از احداث کمپ های کارگری در فاز ۱۳ پارس جنوبی به منظور پیشبرد هر چه بیشتر اهداف اجرایی، خبر داد و گفت: بخش عمده ای از احداث این کمپ های کارگری به پایان رسیده است و حدود ۳۵۰ نفر از نیروهای پیمانکاران  در آن مستقر شده اند و این کمپ ها قابلیت ایجاد ظرفیت ۱۴۰۰نفر را دارد و تا دو ماه آینده به ظرفیت کامل خود خواهند رسید.

وی از ساخت و راه اندازی دو دستگاه بیچینگ ( کارخانه بتن سازی) به ظرفیت ۶۵ متر مکعب در ساعت به منظور شتاب به عملیات اجرایی پروژه فاز ۱۳ پارس جنوبی خبر داد و گفت: هم اکنون شرکت مپنا در فاز ۱۳ پارس جنوبی به طور متوسط حدود هزار و ۲۰۰ متر برنامه بتن ریزی در هفته دارد.

مجری فاز ۱۳ پارس جنوبی در شرکت مپنا با بیان اینکه تا کنون بیش از ۱۳ هزار مترمکعب بتن ریزی در این فاز انجام شده است، تصریح کرد: پیشرفت عملیات بتن ریزی فاز ۱۳ پارس جنوبی تا کنون بیش از ۴۳ درصد بوده است.

وی توضیح داد: با توجه به این که بتن ریزی پیش نیاز عملیات ساختمانی و نصب اسکلت فلزی نیز پیش نیاز عملیات لوله کشی است، به این ترتیب با میزان پیشرفتی که در بخش اسکلت فلزی ایجاد شده مقدمات شروع عملیات لوله کشی فراهم شده است.

وی افزود: طبق پیش بینی های انجام گرفته، عملیات لوله گذاری فاز ۱۳ پارس جنوبی تا دو هفته آینده آغاز خواهد شد.

صالحیان در مورد بخش حفاری فاز ۱۳ پارس جنوبی گفت: شرکت مپنا در فاز ۱۳ پارس جنوبی تا کنون حدود ۱۶۵ هزار متر مکعب حفاری به منظورعملیات فنداسیون تجهیزات و نصب پالایشگاه انجام داده است.

وی یاداور شد: در شرایط کنونی تلاش نیروهای داخلی برای توسعه میدان بزرگ پارس جنوبی در خانواده بزرگ صنعت نفت ایران و در سطح ملی در جامعه به طور چشمگیری مشهود است.

کارکنان، مدیران، ذی نفعان و هم پیمانان متعهد صنعت نفت (شرکت های نفتی، پیمانکاران، سازندگان، مشاوران، ذی نفعان و حامیان کلیدی) برای توسعه هر چه زودتر میدان مشترک پارس جنوبی، عزم خود را جزم کرده اند تا تولید تمامی  فازهای باقی مانده میدان مشترک پارس جنوبی را در مدت ۳۵ ماه، محقق کنند.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۶ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۱:۲۳۳۱۴ بازدید