سال مهار تورم و رشد توليد
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ EN
مجري طرح توسعه آزادگان شمالي:

لحظه شماری برای فتح میدان ۶٫۵ میلیارد بشکه ای

مجری طرح توسعه میدان آزادگان شمالی از اضافه شدن یک دکل حفاری به این میدان طی یکماه آینده خبر داد و گفت: با اضافه شدن این دکل تعداد دکل های فعال در بزرگترین میدان نفتی غرب ایران به ۷ دکل خواهد رسید.

کرامت اله بهبهانی مجری طرح توسعه میدان آزادگان شمالی در گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، از اضافه شدن یک دکل حفاری به این میدان طی یکماه آینده خبر داد و گفت: هم اکنون ۶ دکل حفاری در این میدان مشغول کارند.

وی افزود: طی یکماه آینده با اضافه شدن دکل دیگری ا ز ملی حفاری ایران، این تعداد به هفت دکل افزایش خواهد یافت.

مجری طرح توسعه آزادگان شمالی در شرکت مهندسی و توسعه نفت  با بیان این مطلب افزود: بخش عمده ای از فعالیت های تحت الارضی این میدان انجام شده و فعالیت های سطح الارضی این میدان نیز از پیشرفت قابل قبولی برخوردار است.

وی با اشاره به ارزش قرارداد توسعه این میدان میان ایران و چین که بیش از ۱٫۷ میلیارد دلار است، تاکید کرد:بر اساس فعالیت‌های مقدماتی، تولید روزانه ۷۵هزار بشکه نفت در فاز نخست برای این میدان نهایی شده است.

بهبهانی با بیان اینکه بر اساس طرح توسعه آزادگان شمالی ۵۸چاه در این میدان احداث خواهد شد، تصریح کرد: ۴۳چاه در این میدان، چاه‌های تولیدی خواهند بود و ۱۰چاه دیگر آن چاه هایی از نوع IOR / EOR هستند، همچنین پنج چاه برای دفع پساب برای این میدان در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: فعالیت‌های انجام شده تا به امروز نشان داده است در این میدان، حدود ۶٫۵میلیارد بشکه نفت درجا وجود دارد که ضریب بازیافت آن ۶تا ۷درصد است.

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۱۹ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۵۵۷۱۲ بازدید