سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

قرارداد توسعه میدان مشترک نفتی یاران با یک شرکت داخلی امضا می شود

قرارداد توسعه میدان نفتی یاران به عنوان یکی از میدان های مشترک نفتی منطقه غرب کارون تا ساعتی دیگر میان شرکت مهندسی و توسعه نفت (متن) و یک شرکت داخلی امضا خواهد شد.

به گزارش خبرنگار شانا، این میدان نفتی که با کشور عراق مشترک است همگام با برنامه جدید توسعه میدان های مشترک به عنوان یکی از طرح های اولویت دار وزارت نفت توسعه خواهد یافت.

چندی پیش وزیر نفت از اعلام آمادگی این وزراتخانه برای سرمایه گذاری های لازم به منظور توسعه میادین نفتی و گازی خبر داده و گفته بود : هم اکنون ۲۱ میدان میدان نفتی و گازی کشور آماده جذب سرمایه گذاری هستند.

مهندس رستم قاسمی؛ وزیر نفت گفته بود: ایران با داشتن مواهب طبیعی فراوان و موقیعت جغرافیایی مطلوب از مزایای ویژه ای در جذب سرمایه گذاری برخوردار است.

وی با بیان اینکه هم اکنون ایران ۱۷ درصد از گاز و بیش از ۱۲ درصد از نفت جهان را در اختیار دارد افزود: ذخایر نفت درجای کشورمان افزون بر ۶۰۰ میلیارد بشکه است.

وزیر با اشاره به تاکیدهای فراوان برنامه پنجم توسعه کشور بر توسعه صنعت نفت و گاز تصریح کرد: افزایش تولید گاز، پرهیز از خام فروشی و افزایش کیفیت محصولات تولیدی از جمله مهمترین اهداف صنعت نفت است که برای تحقق این اهداف در برنامه پنجم توسعه جذب حداقل ۵۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری در سال ضرورت دارد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران نیز چندی پیش اظهار کرده بود: بر اساس برنامه پنجم توسعه شرکت ملی نفت می تواند در حوزه بالادستی پروانه بهره برداری از میادین را به بخش خصوصی واگذار کند و این بخش در توسعه و سرمایه گذاری در میدان های نفتی و گازی کشور سهیم باشد.

احمد قلعه بانی؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه تا پایان سال بیش از ۲۰ قرارداد مربوط به میدان های مشترک نهایی می شود از انعقاد هفته ای یک قرارداد خبر داده بود.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۲:۴۷۳۱۰ بازدید