سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

اجرای بزرگ ترین پروژه بازیافت آب در خاورمیانه

با اجرای “طرح استفاده مجدد از آب های دورریز بلوک های اسمز معکوس پتروشیمی فجر” به عنوان بزرگ ترین پروژه بازیافت آب در خاورمیانه، برداشت آب از رودخانه کارون ۲۰ درصد کاهش می یابد.

کارشناس مرکز تحقیقات انرژی پژوهشگاه صنعت نفت در گفت و گو با خبرنگار شانا تصریح کرد: پروژه بهینه سازی پتروشیمی فجر از نظر گستردگی کار، بزرگ ترین پروژه بازیافت آب در خاورمیانه به شمار می آید و هم اکنون در مرحله نصب تجهیزات است.

مهدی گوگل با بیان این که پتروشیمی فجر کل نیاز utility (آب، برق و بخار) پتروشیمی های منطقه اقتصادی ماهشهر را تامین می کند، افزود: در صورت متوقف شدن این واحد، همه واحدهای منطقه از حرکت باز می ایستند؛ بنابر این کلیدی ترین پتروشیمی در منطقه محسوب می شود و از نظر وسعت کار نیز به لحاظ این که آب، برق و بخار پتروشیمی های متعددی را تامین می کند، یکی از بزرگ ترین یوتیلیتی های جهان در کنار پتروشیمی مبین در عسلویه است.

وی افزود: بر اساس برنامه ریزی، برای بهینه سازی این پتروشیمی با استفاده از روش های مختلف، از دورریز سیستم های تصفیه آب، استفاده مجدد می شود و ۶۲ هزار متر مکعب برداشت آب از رودخانه کارون کاهش می یابد.

مهدی گوگل در تشریح روند اجرای طرح بهینه سازی در پتروشیمی فجر گفت: پساب های خروجی از سیستم های تصفیه آب کارون را که تا پیش از این دور ریخته می شد و با سیستم های تصفیه مرسوم نظیر اسمز معکوس (به دلیل نیاز به فشار بالا و تبخیر) غیرقابل تصفیه به نظر می رسید، مطالعه کردیم؛ به گونه ای که از ترکیب ماژول های تصفیه استفاده کردیم و با استفاده از این روش موفق شدیم ۷۳ درصد از پساب های سیستم های تصفیه را بازیافت و به آب مقطر تبدیل کنیم.

گوگل افزود: با استفاده از این روش، ۲۰ درصد برداشت آب از رودخانه کارون کاهش یافته که معادل ۶۲ هزار متر مکعب در روز است که تا پیش از اجرای پروژه دور ریخته می شد و برای جبران نیاز به برداشت آب از رودخانه کارون بود.

کارشناس مرکز تحقیقات انرژی پژوهشگاه صنعت نفت درباره دیگر طرح های بهینه سازی که با دانش فنی پژوهشگاه صنعت نفت در واحدهای صنعتی کشور انجام شده است، گفت: “پروژه کاهش مصرف آب در پتروشیمی رازی” طرح موفق دیگر در حوزه بهینه سازی است که با اجرای آن۲۴۰۰ متر مکعب در روز برداشت این شرکت از رودخانه کارون کاهش یافت.

گوگل افزود: همچنین در “پالایشگاه گاز شهید هاشمی نژاد خانگیران” طرح بهینه سازی مصرف آب انجام شد که با اجرای این طرح ۶۵۰ متر مکعب در روز مصرف آب این پالایشگاه کاهش یافت؛ این میزان برابر با ۴۰ درصد از کل مصرف این واحد صنعتی است.

به گفته وی، طرح دیگری در پالایشگاه فوق به منظور “بالانس بخار فشار پایین” اجرا شد که نتیجه آن جلوگیری از اتلاف ۵۰ تن در ساعت بخار فشار پایین در این پالایشگاه است.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۸ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۰:۲۶۴۳۵ بازدید