سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۴۰۱ EN

برداشت ۴۲۲ میلیارد مترمکعب گاز از مخزن مشترک پارس جنوبی

تاکنون ۴۲۲ میلیارد مترمکعب گاز از مخزن مشترک پارس جنوبی برداشت و در مجتمع گاز پارس جنوبی فرآورش شده است.

به گزارش شانا، مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی با بیان این که مجتمع گاز پارس جنوبی با بهره گیری از پنج پالایشگاه در قالب ۱۰ فاز فعالیت می کند، افزود: با راه اندازی و بهره گیری از این فازها، تاکنون ۳۶۰ میلیارد متر مکعب گاز ترش مخزن مشترک پارس جنوبی شیرین سازی و به شبکه سراسری ارسال شده است.

علی اکبر شعبانپور اظهار کرد: بقیه گاز ترش مخزن پارس جنوبی (۶۲ میلیارد متر مکعب) نیز علاوه بر تحویل به واحدهای پتروشیمی، برای تزریق به میدان نفتی آغاجاری به خط پنجم ارسال شده است.

وی حجم گاز ترش وارد شده به مجتمع گاز پارس جنوبی را در سال گذشته، ۷۷ میلیارد مترمکعب اعلام و تصریح کرد: این حجم گاز درمقایسه با سال پیش از آن رشد ۱۵ درصدی داشته است.

وی گفت: سال گذشته حجم شیرین سازی گاز ترش مخزن مشترک پارس جنوبی قبل ۶۲ میلیارد مترمکعب بوده که در قیاس با سال قبل از آن از ۴٫۵ درصد رشد حکایت دارد.

به گفته شعبانپور، تاکنون ۶۰۷ میلیون بشکه میعانات گاز، دو میلیون و ۵۶۰ هزار تن اتان، بیش از پنج میلیون و ۳۸۹ هزار تن ال پی جی و یک میلیون و ۹۴۰ هزار تن گوگرد نیز در مجتمع گاز پارس جنوبی تولید شده است.

دریافت روزانه ۴۸۰ میلیون مترمکعب گاز از مخزن مشترک در چهار سال آینده

مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی ضمن تاکید آمادگی این مجتمع برای تولید مستمر گاز و عبور از زمستان امسال نیز گفت: با راه اندازی سه پالایشگاه (شش فاز) دیگر در دست ساخت، ظرفیت دریافت گاز ترش این مجتمع از میدان گازی پارس جنوبی در چهار سال آینده به ۴۸۰ میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید.

وی تصریح کرد: با بهره برداری از شش فاز جدید در دوره زمانی یاد شده(چهارسال) حجم شیرین سازی گاز در مجتمع گاز پارس جنوبی به ۳۲۵ میلیون متر مکعب در روز خواهد رسید و ۱۰۵ میلیون متر مکعب گازترش خشک نیز برای تزریق به میدان نفتی آغاجاری به این میدان ارسال خواهد شد.

شعبانپور با بیان این که برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی ۳۰ فاز پیش بینی شده است، گفت: از مجموع این فازها، ۱۶ فاز به سایت یک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (در عسلویه) و بقیه به سایت دو(تنبک)‌ مربوط می شود.

وی اظهار کرد: تاکنون ۱۰ فاز از ۱۶ فاز پیش بینی شده در سایت یک، بهره برداری و تحویل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی شده و شش فاز نیز در دست آماده سازی برای بهره برداری است.

شعبانپور با بیان این که ۱۰ فاز مجتمع گاز پارس جنوبی پنج پالایشگاه مستقل را شامل می شود، گفت: پالایشگاه چهارم (فازهای ۶، ۷ و ۸) فاقد شیرین سازی است و گاز ترش این فازها را به وسیله خط پنجم سراسری (۵۰۴کیلومتر ۵۶ اینچ) برای تزریق به میدان نفتی آغاجاری از عسلویه به این میدان هدایت می کند.

به گفته وی، با انشعاب های احداث شده در مسیر این خط لوله، بخشی از گاز پارس جنوبی در مواقع حداکثر مصرف این حامل انرژی، در پالایشگاه های فجرجم و بید بلند فرآورش و به شبکه سراسری تزریق می شود.

مدیرعامل شرکت مجتمع گاز پارس جنوبی ظرفیت کنونی دریافت گاز ترش این مجتمع از مخزن مشترک پارس جنوبی را ۲۸۴ میلیون متر مکعب در روز اعلام و اظهار کرد: از این مقدار  روزانه ۱۷۵میلیون متر مکعب شیرین سازی و وارد شبکه انتقال می شود.

شعبانپور همچنین ارسال گاز ترش خشک برای تزریق به میدان نفتی آغاجاری را ۸۵ میلیون متر مکعب در روز اعلام کرد.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۷ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۳:۲۳۳۳۱ بازدید