سال توليد، دانش بنيان و اشتغال آفرين
جمعه ۴ فروردین ۱۴۰۲ EN

تفاهمنامه اکتشاف و توسعه همزمان میدان گازی فرزاد A امضا شد

برای نخستین بار و با دستور وزیر نفت تفاهمنامه توسعه میدان فرزاد A میان مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران (کارفرما) و شرکت پتروپارس (مجری پروژه) صبح امروز (۶ آذر) امضا شد.

به گزارش شانا به نقل از روابط عمومی شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل این شرکت در نشستی که امروز (یکشنبه ۶ آذر) با حضور اعضای هیئت مدیره این شرکت برگزار شد، از امضای قرارداد میدان فرزاد A حداکثر تا ۱۰ روز آینده خبر داد و افزود: قرارداد توسعه میدان های فرزاد B، سروش، اسفندیار، لاوان، آرش و فاز ۳ میدان هنگام نیز به زودی نهایی می شود.

احمد قلعه بانی با بیان این که تا پایان سال بیش از ۲۰ قرارداد مربوط به میدان های مشترک نهایی می شود، از انعقاد هفته ای یک قرارداد خبر داد و گفت: ۳۰ درصد این قراردادها مربوط به شرکت نفت فلات قاره ایران است.

مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران نیز با تاکید بر اهمیت شتاب بخشیدن به توسعه میدان فرزاد A گفت: ارزیابی های مخازن انجام و نهایی شده و امید است شرکت پتروپارس عملیات مربوط به توسعه این میدان را در زمان کوتاه و با کیفیت عالی انجام دهد.

سید محمود محدث افزود: بخش چشمگیری از میدان فرزاد A زیر پوشش لرزه نگاری سه بعدی قرار گرفته است و بقیه بخش ها نیز تا پایان هفته آینده لرزه نگاری می شوند.

عملیات همزمان اکتشاف و توسعه در میدان فرزاد A

مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران در این نشست، بلوک فارسی را یکی از افتخارهای مدیریت اکتشاف خواند و گفت: سه میدان بزرگ فرزاد A و فرزاد B و نفت سنیگن بینالود نیز، از میدان هایی است که از سوی مدیریت اکتشاف نهایی شده است.

محمود زیرکچیان زاده تصریح کرد: با ابتکار مهندس قاسمی، وزیر نفت و با هدف شتاب بخشیدن به روند اجرای توسعه میدان ها به ویژه میدان های مشترک برای نخستین بار در میدان فرزاد A همزمان با عملیات اکتشاف، عملیات توسعه نیز انجام می شود.

وی تصریح کرد: حداکثر سازی منافع مالی از میدان های مشترک مانند فرزاد A که با همکاری مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، شرکت پتروپارس و شرکت بازرگانی نفت ایران به عنوان تامین کننده مالی انجام می شود، می تواند به عنوان شاخصی برای توسعه دیگر میدان ها مورد استفاده قرار گیرد.

آغاز حفاری چاه های توصیفی میدان فرزاد A تا دو هفته آینده

در این نشست مدیرعامل شرکت پتروپارس گفت: این شرکت تمام توان خود را به کار خواهد بست تا بتواند مراحل مربوط به توسعه این میدان را به همت نیروهای متخصص در کوتاه ترین زمان و بهترین کیفیت به انجام برساند.

محمدجواد شمس اظهار کرد: تجربه شرکت پتروپارس در قرارداد فاز ۱۲ پارس جنوبی می تواند به عنوان مبنا و شاخصی در توسعه میدان گازی فرزاد A مورد استفاده قرار گیرد.

وی ادامه داد: هم اکنون پردازش اطلاعات لرزه نگاری میدان فرزاد A انجام شده است و تا دو هفته آینده حفاری چاه های توصیفی را آغاز خواهیم کرد.

این تفاهمنامه همکاری با هدف توسعه میدان فرزاد A بسته شد و شرکت بازرگانی نفت ایران (نیکو) در این قرارداد نقش تامین کننده منابع مالی و شرکت فلات قاره ایران نقش مشاور را به عهده دارد.

به گزارش شانا، مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در منطقه خراسان رضوی (چاه عطار)، در منطقه ایلام (چاه دلاوران و موسیان)، چهار چاه در مناطق مشتاق، مهر، سپهر و سهراب در استان خوزستان، در منطقه بوشهر (چاه شور) و در منطقه فارس (چاه سیم) و یک چاه در میدان فرزاد الف در خلیج فارس را در حال حفاری دارد.

 

دیدگاه‌ ها

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. گزینه‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

۶ آذر ۱۳۹۰ساعت: ۱۵:۱۱۴۷۸ بازدید